10 dakikada sigarayı bırakabilirsiniz

Yapılan bir araştırma, sigara dumanının çevredekilere zararı konusunda verilen kısa süreli eğitimin bile tiryakileri bu kötü alışkanlıktan vazgeçirmede etkili olduğunu ortaya koydu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından Ankara’da yapılan çalışma kapsamında, sağlık ocaklarına başvuran, kendisi veya yaşadığı evde bir başkası sigara içen yaklaşık bin 800 kişiye, sigaradan pasif etkilenimin zararları konusunda yaklaşık 10 dakikalık bir eğitim ve bu konuda hazırlanan broşür verildi.

Aynı kişilerle 3 ay sonra tekrar görüşülerek sigara alışkanlığı konusunda bir değişiklik olup olmadığı değerlendirildi.

Çalışma sonucunda, verilen eğitimin üzerinden geçen 3 aylık süre içinde sigara içenlerin yüzde 6’sının sigarayı bıraktığı, yüzde 23’ünün de içtikleri günlük sigara sayısını azalttığı saptandı.

Ayrıca, görüşülen kişilerin yaklaşık yarısının (yüzde 41) ev içinde sigara içmeyi bıraktığı, bu kişilerin bunun için balkona ya da dışarı çıktıkları belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigaranın zararları konusunda kısa süreli eğitimlerin bile yararlı olduğunu kaydederek, sağlık ocaklarında bu kötü alışkanlık ile ilgili yapılacak kısa müdahalelerle toplumda önemli davranış değişiklikleri yaratılabileceğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek