3 saat diyetiyle haftada 4 kilo verin

3 saatte bir yiyerek haftada bir kilodan ayda 4 kilo verebilirsiniz. ABD sağlıklı yaşam ve beslenme uzmanı Jorge Cruise tarafından kaleme alınan “3-Hour Diet” (Üç Saat Diyeti), New York Times best seller kitap listesinde uzun süre yer alan prestijli eğitim kurumlarından Yale Üniversitesi’nin de onayladığı bir program. 3 saat diyetinin en temel prensiplerinden biri sık sık, azar azar tüketmek. İşte ayrıntılar…

3 saatte bir ancak azar azar tüketerek günde 6 öğün yemek yiyerek haftada 1 kilo vermek elinizde. Güneş battıktan sonra vücudun ısısı giderek düşer. Kalp ritmi yavaşlar. Tam yatmadan önce fazla yemek yendiğinde sindirim sistemi uyanık kalmanıza sebep olabilir.

Vücut uyurken kendini onarmak yerine, enerjisini yediklerinizi sindirmeye ayırır. Bu yüzden de derin uykuya dalmak zorlaşır. Yatmadan üç saat önce yemeyi keserseniz uyandığınızda kendinizi daha dinç ve enerjik hissedersiniz.

Yemeklerde esmer pirinç ve tam tahıllı gıdalar gibi işlenmemiş karbonhidratları tercih etmeye özen gösterin. İşlemden geçirilmemiş olan karbonhidratlar, daha yavaş sindirildiği için az yiyerek kısa sürede tok hissedersiniz. Ayrıca kan şekeri dengeli yükseleceği için metabolizma daha da hızlanır. Sindirim sistemi dengelenir ve vücutta enerji seviyesi yükselir.

Kilo vermek için yağ oranı düşük proteinler alın. Bu gıdalar arasında yumurta akı, balık, tavuk, az yağlı yoğurt, az yağlı süt ve bakliyatlar bulunuyor. Kırmızı etin yağsız olmasına özellikle dikkat edin.

Marul, salatalık, brokoli ve lahana gibi sebzeler yüksek miktarda su içerir. Sebzelerden alınan su kandaki oksijen oranını artırır. Bu oksijen yağın enerjiye çevrilme sürecini hızlandırır ve bu sayede metabolizma da hızlanmış olur. Sebzeler yüksek miktarda lif içerdiği için yavaş sindirilir ve uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak aşırı yemeyi önler.

Öğle ve akşam yemeklerinde de sebze tüketin. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için tabağınızın yarısını sebze ya da meyvelerle doldurun. Tabağın geri kalan kısmını ise protein ve karbonhidratlar için ikiye bölün.

Tabağınızdakiler bittikten sonra doymamış hissediyorsanız, yine aynı miktarda sebze ya da meyve yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinden hemen ya da üç saat sonra hafif atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz. Atıştırmalık sadece 50 kalori olacağı için yatmadan önce üç saat beklemenize gerek yok.

Renkli sebzeler tüketin

Günde birer porsiyon yeşil, sarı, kırmızı, turuncu renkte sebze tüketmek hastalıklarla mücadele eden antioksidan ihtiyacınızı karşılar. Günde bir ya da iki porsiyon meyve tüketin.

6 öğün için zamanlar

Üç Saat Diyeti’nde günde ortalama 1450 kalori tüketebilirsiniz. Her ana öğünün yaklaşık 400, ara öğünlerin 100 kalori olması ve atıştırmalık olarak da 50 kalorilik bir gıda seçmek gerekiyor.

07:00 Kahvaltı

10:00 Ara öğün

13:00 Öğle yemeği

16:00 Ara öğün

19:00 Akşam yemeği

22:00 Atıştırma (şart değil)

Kalori Cetveli (100 gr.)

Ekmek320
Armut70
B.Peynir200
Brokoli32
Çilek26
Kıyma214
Domates14
Elma60
T.Fasulye32
Havuç42
Ispanak16
Kaşar350
Makarna85
Mantar35
Maydanoz50
Muz85
K.Patates340
Pırasa52
Portakal50
Salam420
Salatalık15
Sosis290
Süt50
Tavuk Izgara160
Tereyağı750
Yoğurt100
Yumurta80
Zeytinyağı900

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek