Acil servislerdeki yoğunluğa radikal çözüm

Yetkililer, hastanelerin acil servislerinde aşırı yoğunluk oluştuğunu söyleyerek çareyi acil servis önlerine yerleştirecek görevlilerde buldu. Görevliler kimin durumu acil, kimin durumu acil değil tespit edecekler.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, “Gerçekten acil olmayanların tespiti için acil servis girişine görevli koyacağız.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Aksoy, kahvaltılı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Acil servislerdeki yoğunluktan yakınan Aksoy, bu konuda ciddi bir tedbir almaya hazırlandıklarını söyledi.

“Bir hastane günde 400 acil vaka bakıyorsa, bu günde 800 oluyorsa burada problem oluyor. Biz ise 1200 acil vakaya günde bakıyoruz. Aciliyet meselesinde bir açıklama bir belirleme bekliyoruz.” diyen Aksoy, acil servislere gelenlerin ne kadar acil olduğuna yönelik servis girişlerine personel yerleştirileceği bilgisini verdi.

Triaj denen işlemle acil servislerde asıl acillere bakılacağını kaydeden Aksoy, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada sıkıntı yaşadığımız anlaşılıyor. Acil servisler çok yoğun iken, akşam görev yapmak için yerleştirdiğimiz vardiya polikliniklerine gelenler toplam hastanın yüzde 10’nunu bile bulmuyor. Bu sebepten vardiya polikliniklerinin işlevini tam yerine getirememesinden dolayı çoğu hastanede bu uygulama kaldırılmaya başlandı.

Acil servislere sadece acil olanların gelmesini istiyoruz. Vardiya sisteminden çalışanlarımız memnun ancak vatandaşlarımız bunu bilmediği için bundan yararlanmıyor. Semt polikliniklerinin de kullanılmasını tavsiye ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek