Ağız kokusunun nedenleri

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok ciddi neden ortaya çıkardı.

Ağız kokusunun nedenleri

Yapılan araştırmalar sonucu, günlük hayatı çekilmez hale getiren ve halitoz olarak da adlandırılan kötü ağız kokusunun nedenleri arasında birçok etkenin olduğu tespit edildi.

En önemli neden diş temizliğine önem vermemek

Beslenme uzmanlarına göre, birinci neden dişlere iyi bakmamak. Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre, ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişleri iyi temizlememek.

Dişleri temiz tutmamak, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokular yükselmesinin sebebidir. Ağız kokusunun önüne geçmek için günde iki defa dişleri fırçalamak ve iple tezmizlemek gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre kötü ağız kokusuna neden olan sebepler şöyle:

Dişleri iye bakmamak

Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişlere iyi temizlememek. Dişlerin hijyenine yeterli seviyede dikkat etmemek, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokuların yükselme sebebidir. Halitozun önüne geçmek için günde iki defa dişlerinizi fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek gerekiyor.

Yeterince su tüketmemek

Az su içmek tükürük salgısını artırır. Tükürükle birlikte ağızda oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olan başlıca etkendir. Beslenme uzmanları günde ortalama 8 bardak su içmeyi öneriyor. Yeşil çayın da su gibi ağız kokusunu önlediği belirtiliyor.

Alerjik bir bünyeye sahip olmak

Alerji sahibi insanların burunlarının tıkanmasıyla nefes alıp vermeleri zordur. Bu da ağzı kurutur. Nefes tıkanıklığını açarak daha çok sıvı tüketmek gerekir.

Yanlış gıda tüketimi

Sarımsağın kötü nefes kokusuna neden olduğunu bilmeyen yok. Peki süt ve süt ürünlerinin balgam yaptığını ve ağızda kükürtümsü bir kokuya sebep olduğunu biliyor muydunuz? Mesela profesyonel şarkıcılar daha berrak bir ses için süt ürünleri tüketmemeye özen gösterir.

Sinüzit ve bademcik enfeksiyonu

Sinüslerdeki enfeksiyon kötü kokunun bir sebebi olabilir. Doktora gitmeli ve antibiyotik kullanmalı. Ağız kokusuna neden olan bademcik iltihabı için de antibiyotik kullanarak kurtulabilirsiniz. Haftada birkaç kez tuzlu suyla gargara yaparak ağız temizliği desteklenebilir.

Reflü

Mide ekşimesi ağızda asit oluşmasına neden olur. Bu da ağız kokusunun sebeplerinden biridir. Narenciye, tarçın, çikolata tüketerek reflü kaynaklı ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmak

Çok nadir rastlansa da ağızdaki kötü koku; kulak, burun ve boğazdaki bir kanserli yapının habercisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek