Bayramda dişlerinizi koruyun

Bayramın yaklaşmasıyla tüketiminde artış gösterecek olan şeker ve şekerli gıdalar, dişlerde çürüklere ve beraberinde de diş ağrılarına neden olur.

Ağız kokusunun nedenleri

Ağız kokusunun nedenleri konusunda yapılan araştırmalar, diş temizliğine önem vermemekten yetersiz su tüketimine kadar birçok ciddi neden ortaya çıkardı.

Ağız kokusuna alternatif çözüm

Ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemine değinen uzmanlar, şekersiz sakız kullanımının da ağız kokusuna alternatif çözüm olabileceğini belirtiyor.

Yirmi yaş dişi ne zaman çekilmeli?

“Yirmi yaş dişi ne zaman çekilmeli?” cevabı merak edilen sorulardan biri olsa da uzmanlar bu sorunun kesin bir cevabı olmadığını ve duruma göre hareket edilmesini tavsiye ediyor.

Diş eti çekilmesi neden olur?

Dişlerde oluşan çürükler ve diş eti iltihapları sonucu oluşan diş taşları dişlerin altındaki kemiğe yerleşerek diş eti çekilmesine neden olur.

Diş gıcırdatma hastalığı

Diş gıcırdatma hastalığı, daha çok sinir ve stres gibi psikolojik nedenlerle ortaya çıkan ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri, genellikle 40’lı yaşlardan sonra ve çoğunlukla da erkeklerde rastlanılan, ileri tanı yöntemlerine rağmen teşhis edilmesi zor olan bir kanser türüdür.

Diş aşınması (Asit erozyonu) nedir?

Diş çürüğü ile ilgili problemlerin korunma yolları ve tedavi yöntemleri açısından çözümlenmiş olduğunu ifade eden uzmanlar, asit erozyonu hastalığının ise yeterince ele alınmamış bir olgu olduğunu belirtiyor.

Asit erozyonunun belirtileri

Beslenme alışkanlığınız sonucu oluşan, asitlere bağlı mine erozyonunu hastalığın ilk evrelerinde teşhis etmek zor olsa da hastalığın çoğu zaman belirgin bazı işaretleri vardır.

Asit erozyonunun nedenleri

Asit aşınması olarak da bilinen asit erozyonu, günlük beslenme alışkanlıklarının bir parçası olarak gerçekleşen bir durum olduğu için mümkün oldukça sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Dişlerinizi doğal yollarla koruyun

Dişlerinizi doğal yollarla koruyun

Güzelliğine önem veren herkesin iyi bir gülümsemenin baş mimarı olan dişlerin bakımını ihmal etmemesi gerekir. Uzmanlar, doğal yollarla diş sağlığının korunabileceğini belirtiyor. İşte dişler için doğal ve etkili bakım önerileri...

Ağız içi yaralarının nedenleri ve tedavi yolları

Ağız içi yaralarının nedenleri ve tedavi yolları

Ağız içi yaralarını ağızda görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ve ağrılı ülserleşmiş lezyonlar olarak tarif eden uzmanlar, ağız içi yaralarının neden olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini anlattı.

Çocuğunuzun dişlerini koruyun

Çocuğunuzun dişlerini koruyun

Okul çağına gelen çocuklarda ağız ve diş bakımının önemine değinen uzmanlar, ağız ve diş sağlığının vücut ve beden sağlığının vazgeçilmez bir parçası olduğunu söylüyor.

10 adımda ağız kokusundan kurtulun

10 adımda ağız kokusundan kurtulun

Ağız kokusu, sosyal yaşamın bir parçası halinde olan her insanın yaşayabileceği en büyük utançlardan biridir. Peki, nefesin kötü kokmasının bir çözümü yok mu?

Çocuklarda süt dişleri ne zaman düşer?

Bebeklerde süt dişleri ortalama 8. ayda çıkmaya baslar ve 30. aya kadar çıkmaları devam eder. İlk olarak 6-10. aylarda alt çenede ön bölgedeki kesici süt dişleri sürmeye baslar, hemen ardından üst çene ön bölgedeki kesici süt dişleri takip eder.

Dişeti hastalıklarının tedavisi

Dişeti hastalıklarının erken döneminde - gingivitis safhasında, tedavi, dişler üzerindeki diş taşı ve bakteri plağının temizlenmesini ve kök yüzeyinin düzleştirilmesini kapsar.