AIDS hızla yayılmaya devam ediyor

Asrın vebası olan ve 7’den 70’e herkesin hayatını tehdit eden AIDS, dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Yetkililer, hastalığın gelecekte çocuklar üzerinde de ciddi tehlikeler yaratacağını ileri sürüyorlar.

AIDS Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Vakıf Gureba Hastanesi AIDS Danışma ve Eğitim Müdürü Muhsin Atik şunları söyledi: “Türkiye’deki HIV infekte eden kişi sayısının resmi kayıtlardakinden çok daha fazla olduğu sanılmaktadır. Çeşitli tahminler bu sayının 20 binden fazla olduğu doğrultusundadır.”

Amerika başı çekiyor

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)’ nın resmi dünya AIDS istatistiklerinde Amerika başı çekiyor. Yetkililer hastalığın kontrol altına alınmadığını, bu sebeple rakamların ileride büyük boyutlara ulaşabileceğini belirtiyorlar.

AIDS nedir?

Atik, hastalığın bulaşıcı olduğunu, HIV adı verilen virüsten meydana geldiğine dikkat çekerek, “HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini çökertir. Bunun sonucunda direnci azalan vücutta, HIV etkisi yanında, çeşitli mikroplar, deri, solunum, sindirim, merkezî sinir sistemi gibi muhtelif doku ve organlara yerleşip hastalıklar oluştururlar.

HIV bulaştıktan sonra, kişinin hayat şartlarına ve vücut direncine göre, AIDS hastalığı belirtileri 3 ila 12 yıl sonra ortaya çıkar” diye konuştu.

AIDS nasıl bulaşır?

Kan, cinsel ilişki ve anneden bebeğe olmak üzere üç yolla bulaştığını kaydeden Atik, şu açıklamalarda bulundu:

“Kan ile bulaşır; AIDS hastası ve taşıyıcısının kanında HIV bulunur. HIV’li kanla çeşitli şekillerde bulaşma olur. Kullanılmış, dezenfekte edilmemiş, şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler, akupunktur iğneleri ile HIV insana bulaşır. Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklarla birçok kişiye bulaşma olur.

Cinsel ilişki ile bulaşır; HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vagina salgısında bulunur. AIDS’ten başka, cinsel ilişki ile bulaşan en önemli hastalıklar bel soğukluğu, frengi ve sarılıktır.

Anneden bebeğe bulaşır; gebelik, doğum ve emzirme sırasında bulaşır. HIV pozitif kadının doğuracağı çocuğa HIV’in geçme oranı yüzde 30 kadardır. Sütle geçebilme oranı fazla olmamakla birlikte infekte annelere emzirme önerilemez.”

AIDS’in bulaşmadığı durumlar:

– Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, idrar, dışkı
– El sıkma, deriye dokunma, kucaklama
– Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon
– Tuvalet, duş, çeşme musluğu, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam
– Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması, hayvanlar.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Ali Kaya, düzenli ve ahlaklı toplumlarda AIDS tehlikesine rastlanmadığına dikkat çekerek, “Avrupa ülkelerine nazaran İslam ülkelerinde AIDS’e daha az rastlandığı görülmektedir. Bunun tek sebebi de bu ülkelerin İslami kurallara bağlı kalmasından kaynaklanıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek