AIDS’ten korunmak için onu tanıyın

AIDS ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, “Halkımız AIDS’i pek tanımıyor ve tehlikesinden de fazla haberdar değil. Bunun için koruyucu tedbirler almadığı gibi eğitim seminerlerinden de uzak duruyor” dedi. Prof. Dr. Okuyan, bu amansız ve bulaşıcı hastalığın şu ana kadar tedavisinin bulunamadığını, bu yüzden de Avrupa’da ve Amerika’da AIDS’e yakalanan milyonlarca hastanın ölümle karşı karşıya olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu vahim ve önlenemeyen bulaşıcı hastalığa yakalananlar, Avrupa’da ve diğer ülkelerde toplum baskısından dolayı kendilerini gizlediklerinden AIDS virüsünü binlerce kişiye bulaştırdılar. Bu durumun Türkiye’de de yaşanmasını engellemenin yolu, bu insanları hor görmemek ve doğal karşılamaktan geçmektedir. Çünkü bu hastalık sadece cinsel ilişki sonucu geçmemektedir. Hastanelerde doktorların kullandıkları aletlerle, kan nakilleri gibi daha birçok yolla bulaşmaktadır. Bunun için HIV mikrobu taşıyanlara yardımcı olunmalı, onlar afişe edilmemelidir. Bunun aksi yapıldığı takdirde, toplum baskısından dolayı kendilerini gizleyecek olurlarsa, Türkiye de Batılı ülkelerin düştüğü vahim duruma düşecektir.”

AIDS en çok bebekleri vuruyor
AIDS hastalığının mikrobu olan HIV virüsünün (Humman Immundeficiency Virus) anne karnında veya doğumdan sonra anne tarafından süt verilirken korumasız bir durumda olan bebeklere geçebildiğini söyleyen Prof. Dr. Melahat Okuyan, bebekleri bu tehlikeden korumak için annenin hamilelik devresinde veya sonrasında mutlaka AIDS testi olması gerektiğine de dikkat çekti.

Dişçilerdeki tehlike
HIV virüsü taşıyanların, bu hastalığın farkında olmaması veya toplum baskısından korkarak açıklamaması durumları dikkate alındığında bu kişilerin sağlık hizmetleri sunan dişçilere de gittiklerini söyleyen ve bunun doğuracağı tehlikelere dikkat çeken Prof. Dr. Okuyan, daha sonra şöyle devam etti:
“Diş doktorlarının malzemelerini temizlemek için sadece 50 – 60 derece suda temizlemeleri yeterli iken bunun yapılmaması hastalığın, insanların farkına varmadan birçok kişiye geçmesine sebep olmaktadır. Bugün sahte diş doktorlarının bulunduğu da dikkate alınırsa tehlikenin boyutları kendini açıkça göstermektedir.”

AIDS ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, dünyayı kasıp kavuran, insanları çaresiz durumlara sürükleyen AIDS’in ülkemizde yayılmasını önlemek için hastalığı tanıtıcı konferanslar düzenlenmesi, hatta okullarda bunun ders müfredatına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek