Akıllı cihazlar çocukların gözünü bozuyor

Akıllı cihazlar çocukların gözünü bozuyor

Yapılan araştırmalar sonucu, tablet ve telefon gibi parlak ekranlı akıllı cihazların çocuklarda göz sorunlarına neden olduğu tespit edildi.

Akıllı telefonların, tablet ve bilgisayarların küçük çocuklarda miyopiye yani uzağı görememe sorununa neden olduğu ve çocukların en az 2 yaşına kadar bu cihazlardan uzak tutulması gerektiği tespit edildi.

Ağlamayı kessin ve yaramazlık yapıp rahatsız etmesin diye çocukların eline tutuşturulan akıllı telefonların ve tabletlerin çocuklarda miyop hastalığına neden olduğu tespit edildi. Uzmanlar, en az 2 yaşına kadar çocukların bu tür parlak ekrana sahip aletlerden uzak tutulmasını öneriyor.

Tabletler ve akıllı telefonlar çocukların gözünü bozuyor

Yapılan araştırmalar, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile miyopluk (uzağı görememe) arasında bir bağlantının olduğunu ortaya çıkardı.

Çocukların göz sağlıkları tehlikede

İzmir Kent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Akyol, yaz tatiliyle birlikte bilgisayar ve televizyon karşısında daha uzun zaman geçirecek, akıllı telefonları ellerinden bırakmayacak çocukların göz sağlıklarını tehlikeye atacaklarını belirtti ve konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Bilgisayar, televizyon ve kitap karşısında uzun zaman geçiren çocuklarda, gün ışığı alımıyla da çok ilişkilendirilen miyopinin (uzağı görememe) anormal artışı gelişiyor. Çocukların bunları kullanma süreleri 7 yaşına kadar günde bir saat, 14 yaşa kadar 2 saatle sınırlandırılmalı, 2 yaşına kadar eline verilmemeli.

Uzun süreli bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımı sakıncalı

Çocukların uzun süreli bilgisayar, tablet, akıllı telefon kullanmaları hem göz sağlığı, hem ruhsal ve bedensel sağlık açısından sakıncalı. Son çalışmalar çocuklara 2 yaşına kadar tablet, akıllı telefon kullanımını yasaklıyor, 7 yaşına kadar günde bir saat, 14 yaşa kadar günde iki saat kullanımla sınırlı tutulmasını öneriyor. Ve bu kullanım süresi boyunca da çocukların 20- 30 dakikada bir 10 dakika mola vermesi, molada fiziksel aktivite yapmaları, uzaklara bakmaları isteniyor.

Bilimsel olarak miyop nedeni tam olarak desteklenmese de, 15 yıllık takiple yapılan bir çalışmada sokakta oynayan çocukların miyopisinin daha az olduğu bildirilmiş.

Radyasyon yönünden cihazlar çok sakıncalı bulunmazken, elektromanyetik dalgalar açısından ciddi suçlanmalar mevcut, üstelik bu konudaki bilimsel çalışmalar yetersiz.

Göz sağlığı nasıl korunmalı?

Göz sağlığının korunması açısından bilgisayar başından kalkmayan yetişkinler için en azından 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 metre uzağa bakarak gözlerini dinlendirmelerini öneriyoruz.

Çoğunluk oyun ve eğlence amaçlı bilgisayar karşısında oturan çocukların da ebeveynleri tarafından uyarılarak 20 dakikada bir bilgisayar başından kalkmalarının, 10 dakika fiziksel aktivite yapmalarının sağlanmasını istiyor, öneriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek