Aktif cinsel yaşam kalbi de koruyor

Yapılan araştırmalar, aktif bir cinsel yaşamın sayesinde güçlü bir kalp ve bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu, depresyondan, psikolojik sorunlardan ve bazı kanser türlerinden koruduğunu ortaya çıkardı.

TIME dergisinde yer alan bir habere göre; aktif bir cinsel yaşam kalp ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağrıları azaltıyor, kimi kanser türlerinin oluşmasını büyük ölçüde engelliyor, depresyon gibi psikolojik sorunlarda olumlu etki sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ohio Üniversitesi Davranışsal Tıp Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Roneld Glaser’in araştırmaları, onu ‘oxytocin’ hormonuna götürdü.

Oxytocin, seksle ilgili temel hormonlardan biri. Doğumlarda rahmin kasılmasını sağlayan bu hormon, orgazm sırasında normal seviyesinin 5 katına çıkıyor. Ama beynin salgıladığı oxytocinin yararları bu kadarla sınırlı değil.

‘Orgazm hormonu oxytocin’ aynı zamanda tansiyona iyi geliyor, kalp ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki sağlıyor, depresyonu engelliyor, yani insanın ömrüne ömür katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek