Alerji sanayileşmiş ülkelerin en büyük sorunu

Performans düşüklüğü ve hastalıklar sonucu ekonomiye en az 25 milyar euroluk yük bindirdiği tahmin edilen alerji mevsimindeyiz. ABD’de her yıl bilimsel olmayan alerji tedavi yöntemlerine 10 milyar dolar harcanıyor.

Bahar mevsiminde pek çok kişide alerjiler başgösterir. Yapılan araştırmalara göre alerjilere en çok, sanayileşmiş ülkelerde rastlanıyor. Sadece Avrupa’da 80 milyon yetişkin, saman nezlesi, astım, gıda maddelerine ya da çeşitli tozlara karşı alerjiden yakınıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelindeki 150 milyon astım hastasının yarısının rahatsızlıkları, aslında alerjik nedenlere dayanıyor. Buna rağmen alerjiler hala yeterince ciddiye alınmıyor, bazen işten kaçmak için bahane olarak görülüyor. Berlin’de kurulan Avrupa Alerjileri Araştırma Vakfı, bu görüşü değiştirmeyi amaçlıyor.

25 milyar euroluk yük
Avrupa genelinde alerjiden kaynaklanan performans düşüklüğü ve hastaklıkların ekonomiye getirdiği yük, 25 milyar euroyu buluyor. Ailesi alerjiden muzdarip olan Danimarkalı bir işadamının girişimi ile Berlin’de kurulan Avrupa Alerji Araştırma Vakfı’nın sloganı ”Alerjiye rağmen yaşam kalitesini yakalama”. Vakfın faaliyet alanına, sadece alerji araştırmaları değil, halkın alerjiler ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirmesi de giriyor. Avrupa Alerji Araştırma Vakfı, çalışmalarını, ilaç şirketlerinden bağımsız yürütmeyi amaçlıyor.

İşyerindeki performans düşüyor
Vakfın Yöneticisi Uzman Doktor Thorsten Zuberbier, 25 araştırma kuruluşunun dahil olduğu Avrupa Alerji ve Astım Bilgi Ağı’nın da Genel Sekreteri aynı zamanda. Zuberbier amaçlarını şu şekilde özetliyor: “Biz, gelecekte anaokuluna başlayan bir çocuğun, örneğin çeşitli gıda maddelerine karşı alerjisi varsa, anlayışsızlıkla karşılanmamasını istiyoruz. Alerjisi olan yetişkinlerin, nerede tedavi olacağını bilmediği için, iş yerindeki performansının düşmesini istemiyoruz.”

Uluslararası bir araştırma, Doğu ile Batı Avrupa arasında, astım ve alerjik rahatsızlıkların görülme sıklığının farklı olduğunu ortaya koydu. Örneğin kıtada, Yunanistan ve Arnavutluk, alerjilere en nadir rastlanan ülkeler. En çok alerji vakası ise İngiltere’de görülüyor. Hindistan, Çin ve Gürcistan’da da alerjik rahatsızlıkların görülme oranı çok düşük. Bu durum, Batılı ülkelerdeki yaşam koşulları ve tarzının, alerjik rahatsızlıkların orta çıkmasına ortam yarattığını gösteriyor.

İlaç almaktan korkuyorlar
Günümüzde klasik alerji türlerine karşı etkili ve yan etkisi en aza indirgenmiş ilaçlar mevcut. Modern antihistamin tabletler bu ilaçlara bir örnek. Avrupa Alerji Araştırma Vakfı’nın yöneticisi Zuberbier, pek çok kişinin alerjileri ile yeterince mücadele etmediğini kaydediyor: ”Pek çok kişi, ilaç almaktan korktuğu için, hiçbir şey yapmamakla kendisine zarar vermediğini düşünüyor. Ama hiçbir şey yapmamanın da bir davranış biçimi olduğunu unutuyorlar. Bir girişimde bulunulmadığı takdirde, süreç işliyor ve vücudun alerjik bölgeleri zarar görüyor.”

ABD’de tedaviye 10 milyar dolar
Alerji Uzmanı Doktor Zuberbier, diğer yandan anlamsız testlere ve tedavi biçimlerine yok yere para harcanmasını da eleştiriyor. Örneğin ABD’de her yıl, bilimsel olarak tanınmayan tedavi yöntemlerine harcanan para 10 milyar doları buluyor. Zuberbier başında olduğu, kurumun üniversitelerin tıp fakültelerinde öğretilen tedavi yöntemlerini benimsediğini belirtiyor. Zuberbier, sadece tıp tarafından sınanmış, sonuç alınmış ilaç ve tedavi yöntemlerinin hastaların dertlerine çare olacağını savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek