Alkol ve sigara beyin felci riskini artırıyor

Sigara ve alkolün, dünyada ölüm sıralamasında en önde gelen sebeplerden biri olan beyin felci riskini artırdığı bildirildi. Uzmanlar, beyin felcinin ileri yaşlarda daha sık görüldüğünün tespit edildiğini söylüyor.

Beyin felcinin çeşitli sebepleri olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Ali Akben, bunların başında da alkol ve sigara kullanımı, yüksek tansiyon, kötü kolesterol, şeker hastalığı, şişmanlık, dengesiz beslenme, monoton yaşantı tarzı ve stresin geldiğini söyledi.

Yüksek tansiyon riski
Dr. Akben, “Alkol ve sigara beyin felci riskini artırmaktadır. Araştırmalara göre, günde bir paket sigara içen bir insan, içmeyenlere göre 6 kat daha fazla beyin felci riski taşımaktadır. Beyin felcinin en önemli sebeplerinden birisi de yüksek tansiyondur. Bu tür rahatsızlığı olanların tuz kısıtlaması ve kilo kontrolüne dikkat etmeleri gerekir” diye konuştu.

Doğru beslenin
Beyin felcinden korunmada diyetin başlı başına önem arz ettiğini belirten Dr. Akben, “Bu rahatsızlığa karşı dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Konserve gıdalardan uzak durulmalı ve taze pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. Ayrıca monoton hayattan kurtulmalı ve egzersizlere devam edilmeli. Risk altındaki kimseler düzenli kontrollerini yaptırmalı ve tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlanmalı” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek