Alo 171 Sigara Bırakma Hattı

2010 yılı Ekim ayında Sağlık Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı bugüne kadar sigarayı bırakmak isteyen 975 bin kişinin aradığını belirten yetkililer, arayanların en çok “Sigarayı nasıl bırakabilirim?” sorusuna cevap aradığını söylüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen ekim ayında faaliyete geçirdiği Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını bu zamana kadar 975 bin kişi aradı. İlk dönemde 15 operatörle kurulan danışma hattında çalışan operatör sayısı 120’ye çıkarıldı.

90 hat kapasitesinde hizmet veren Sigarayı Bırakma Hattına günlük gelen arama sayısı ise 7 bin olarak belirlendi. Yardımcı sağlık personelinin görev yaptığı Danışma Hattı’nda çalışanlar bir haftalık bir eğitimden geçiriliyor.

Nasıl bırakabilirim?

Bakanlıktan alınan bilgiye göre Alo 171 sigara bırakma danışma hattını arayanların en çok sorduğu sorular şöyle:

– Sigarayı kendi çabalarımla nasıl bırakabilirim.

– Sigarayı bıraktığımda yaşayacağım yoksunluk belirtileriyle nasıl başa çıkabilirim.

– Profesyonel yardım için ne yapmam gerekiyor.

Danışma hattında çağrıların ortalama bekleme süresi 0.5 dakika olurken çağrı başına konuşma süresi 2.6 dakika olarak belirlendi.

Arayanları bilgilendiren danışma hattı operatörleri, onları Sigara Bırakma Polikliniklerine yönlendiriyor. Bu merkezlerde sigarayı bırakmak isteyenler ücretsiz olarak tedavi oluyor.

Sigara Bırakma Polikliniklerinin adres ve telefon numaraları Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı aranarak veya www.havanikoru.org.tr internet adresinden öğrenilebiliyor.

“Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” için 2 cevap

  1. bişi sorcam 171 den arıyoz diye aradılar ilaç yollayacaz dediler 55 tl ücretli bende kabul ettim bana bitki tozu geldi acaba kandırımdım mı? 171 den mi geldi beni aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden tşkler

    • emine hanım,
      Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, bir kamu hizmeti olup bu tür ürünlerin pazarlanması ve satılması ile ilgilenmez. Muhtemelen bu hizmetin ismi kullanılarak birileri size ürünlerini satmak istemiş ve başarılı olmuş. Size gönderilen ürünün fatura bilgilerinde size hangi firmanın bu ürünü sattığını bulup gerekli yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek