Alzheimer hastalığında umut veren gelişme

ABD’li bilim adamları Alzheimer hastaları üzerinde yaptıkları araştırma ve deneylerde, Alzheimer’in beyinde meydana getirdiği tahribatı ve hasarı ortadan kaldırdıklarını açıkladı.

Washington Üniversitesi uzmanları bir antikor sayesinde beynin hafıza ve yargı mekanizmalarının bulunduğu bölümde oluşan ‘plaka’ adlı birikintileri temizlemeyi başardıklarını açıkladı. Bu sayede sadece birkaç gün içinde, sinir hücrelerinde meydana gelen hasarın düzeldiği belirtildi.

Araştırmadan önce tıp dünyasında geçerli olan görüş, hasar gören beyin hücrelerinin bir daha asla düzeltilemeyeceği idi.

Araştırma raporu hazırlayan uzmanlardan Robert Brendza, “Plakaları temizleyerek hasarın yayılmasını önleyeceğimizi düşünüyorduk. Ancak üç gün içinde plakalar sebebiyle oluşmuş şişkinliklerin yüzde 25’inin yok olduğunu gördük” diye bilgi verdi.

Brendza, yöntemin tedavisi olmayan Alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerdeki etkinin görülmesi için daha fazla araştırma gerektiğini, ancak sonuçların heyecan verici’ olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek