Alzheimer hastalığının belirtileri

Alzheimer hastaları iletişim, öğrenme, düşünme ve çözüm bulmada ciddi güçlükler çekiyor. Bu problemler zamanla onların iş, sosyal aktivite ve aile yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. İşte Alzheimer hastalığını ele veren başlıca belirtiler…

Belleğimizin yaşlandıkça güçsüzleşmesi normal. Ancak, Alzheimer hastalığındaki belirtiler, bellekteki sıradan değişikliklerden çok farklı.

Bellek kaybı

Bellekteki bozulmanın en erken işareti, son zamanlarda öğrenilen yeni bilgilerin unutulmasıdır. Randevuların, isimlerin ya da telefon numaralarının zaman zaman unutulması bir ölçüye kadar normaldir. Alzheimer hastaları ise böyle şeyleri daha sık unuturlar ve daha sonra da hatırlamazlar.

Günlük işleri yapmada zorluk

Alzheimer hastalığı ile ilişkili bellek kaybı yaşayanlar, normal şartlarda sıradan günlük aktiviteleri yapmada bile zorluk çekerler. Alzheimer hastası her zaman yaptığı basit bir yemeğin bile nasıl hazırlanacağını hatırlamaz ve zamanla ev işlerini yapamaz hale gelir.

Konuşma güçlüğü

Bazen herkes doğru sözcüğü bulmada zorlanabilir. Alzheimer hastası ise en basit sözcükleri bile unutabilir veya o sözcüklerin yerine çok anlamsız olanlarını yerleştirebilir. Konuşmasını yersiz ve anlamsız zamanda değiştirebilir ya da anlaşılması çok güç şeyler söyleyip yazabilir.

Zaman ve yer kavramının karıştırılması

Bazen ‘bugün haftanın hangi günü’ olduğunu veya ‘şimdi nereye gideceğinizi’ unutmanız normaldir. Ancak, Alzheimer hastaları kendi yaşadıkları sokağı, nerede olduklarını ve buraya nasıl geldiklerini de unutabilirler, evlerine nasıl döneceklerini hatırlamazlar.

Zayıf yargılama – karar vermede karmaşa

Alzheimer hastalarında kararlar ve yargılar dramatik bir hale gelebilir. Hastalar, havaya bakmadan ılık bir günde birkaç tane hırka ya da kazak giyebilirler. Çok soğuk bir havada sadece tek bir tişörtle sokağa çıkabilirler. Para harcarken doğru kararlar veremezler.

Düşünmede yaşanan sorunlar

İşler çok yoğun olduğunda notlarınızı hatırlamak oldukça zorlaşabilir. Ancak, Alzheimer hastaları bu notların neler olduğunu değil, ne işe yaradıklarını da unutabilirler.

Eşyaların yerlerini şaşırma

Eşyaları zaman zaman yanlış yerlere koyup unutabiliriz. Ancak Alzheimer hastaları, eşyalarını oldukça farklı ve anlamsız yerlere koyabilirler: Buzdolabına para çantasını koyup unutabilirler.

Ruh hali ve davranış değişiklikleri

İnsanlar zaman zaman mutsuz olabilirler. Ancak bir Alzheimer hastası, hiçbir neden yok iken aniden ruh dalgalanmaları gösterebilir. Sakinken birden sinirlenip sonra da birdenbire gözyaşları dökebilir.

Eğer kendinizde veya bir yakınınızda Alzheimer hastalığına ilişkin kuşkularınız varsa, aşağıdaki yetenekleri izlemenizde yarar var…

– Giyinme ve soyunma değişimleri

– Evde veya çevrede yön tayin etme yeteneği

– Yemek yeme tarzı

– Tuvalet kullanımı

– Banyo veya duş alma

– Yemek pişirme

– Bankalar ile ilgili işlemleri yerine getirme

– Alışveriş yapma biçimi

– Otomobil kullanma

– Parayı kullanma tarzı

– Bedensel bakıma gösterilen önemde azalma

– Davranış değişiklikleri

– Uyku düzeninde değişimler

– Konuşma ve anlama yeteneğinin farklılaşması

“Alzheimer hastalığının belirtileri” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek