Anevrizmaya neden olan etkenler

Uzmanlar, son yıllarda tanımaya başladığımız anevrizmanın, damarlardaki hayati tehlike teşkil eden ve genellikle belirti vermeyen bir oluşum olduğunu belirtiyor.

Halk arasında baloncuk olarak da nitelendirilen anevrizma temiz kan taşıyan damarlara ait genişlemelerden kaynaklanıyor.

Her 100 bin kişiden 10’unda görülen anevrizma geniş damarların yanı sıra çok küçük damarlarda da oluşabiliyor. Genel olarak damar duvarının zayıf olduğu noktalarda, ya da damarların daha küçük dallara ayrıldığı bölümlerde meydana geliyor.

Damar içinde oluşan basıncın yani tansiyonun etkisiyle damar duvarındaki zayıf nokta dışarıya doğru bir baloncuk oluşturuyor. Baloncuk duvarı kan basıncına dayanamadığında ise patlıyor.

Anevrizma ‘Geliyorum’ demiyor

Anevrizmayı ortaya çıkaran birçok risk faktörü var. Doğumsal yatkınlığın yanısıra kafaya gelen darbeler, geçirilen enfeksiyonlar, sigara alışkanlığı, doğum kontrol hapları, uyuşturucu maddeler de anevrizmaya neden olan faktörler arasında sayılıyor.

Anevrizma genellikle birdenbire ortaya çıkıyor. Hastalığın öncesinde bir şikayet gözlenmiyor. Bazen migren ya da özelliği olmayan baş ağrıları gözlenebiliyor. Eğer anevrizma büyükse yakınındaki sinirlere baskı yapabiliyor. Sonuçta koku ve görme duyularında bozulma gelişebiliyor.

Anevrizma genellikle tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleriyle belirleniyor. Erken yakalanabilirse, kanama olmadan ameliyat ediliyor. Kanama söz konusuysa beyin ameliyatı ile kanama durduruluyor.

Anevrizmaya yol açan risk faktörleri
– Yüksek tansiyon
– Doğumsal yatkınlık
– Kafaya gelen darbeler
– Geçirilen enfeksiyon hastalıkları
– Sigara alışkanlığı
– Doğum kontrol hapı kullanımı
– Uyuşturucu maddeler

“Anevrizmaya neden olan etkenler” için bir cevap

  1. anevrizma ameliyatı gecirdim.yedi yıl oldu.şimdi hamikeyim bi sorun yasarmıyım .ama yedi yılda cok psikolojik sorun yasadım panik atağım var içimde şimdi koku var aile hekimim bana tehlikeli olabilir dedi hamilelligin, napıcam ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek