Ani göğüs ağrısı hayra alamet değil

Uzmanlar, ani bir şekilde ortaya çıkan göğüs ağrısının kalp krizinin bir belirtisi olabileceğini ve hastanın paniklemesine neden olabileceğini belirtiyor. Bu kötü ihtimali düşünürken, göğüs ağrısının 50’yi aşkın nedeni olduğunu da unutmamak gerekir.

Kalp hastalığıyla ilgili bir göğüs ağrısı genellikle yürüyüş veya efor sırasında göğüs kemiğinin hafif solunda veya arkasında bir baskı veya sıkışma hissi şeklinde olup, çoğunlukla yukarı ve kollara doğru yayılır.

Oturup 5-10 dakika dinlenmeyle, ağrı geçer. Bu durum, kalp krizinden çok angina adı verilen ve kalbi besleyen koroner damarların daraldığını gösteren bir belirtidir.

Mide gazları, mide fıtığı, yemek borusuna mide asidinin geçişi göğüsün alt tarafında yanma ile künt ağrı arasında değişen ağrılara neden olurlar.

Akciğer zarı iltihabında (plörezi), nefes alma sırasında batma şeklinde ağrılar görülebilir.

Göğüs kasları ve kaburga incinmeleri veya kırıkları da göğüs ağrısı nedenidir. Ancak, ağrı şiddetli ise, göğüsten omuzlara boyuna, kol veya çeneye doğru yayılır, beraberinde baş dönmesi, bayılma, bulantı veya nefes darlığı olursa, hemen doktora görünmek gerekir.

“Ani göğüs ağrısı hayra alamet değil” için 4 cevap

  1. bir haftadır göğsümde ağrı var renkli balgam çıkarıyorum öksürük yok. midem bulanıyor gece uykudan sık uyanıyorum yaşım 42. ilginize teşekkür ederim.

  2. hocam ben 21 yaşında bir bayanım… ve kalbimde yani göğsümün hemen sağ tarafında ağrı oluyor iğne batar gibi ve bazen de bu ağrı boynuma vuruyor boynumda da aynı şekilde bian geliyor iğne batar gibi ağrı yapıyor …. ve baş dönmesi midemde yanma ve bulantıda oluyor :( çok promlemli bir genç kzm biliyorum :) sanırım evde kaldım….:) soruma en ksa sürede cevab verir ilgilenirseniz çok sevinirim …. şimdiden teşekkür ediyorum

  3. gögsümün sag tarafına aniden bir bıçak gibi agrı saplandı bu nedir doktora gitmem lazım mı acaba bu ara ara yaşıyorum hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek