Ani ölümlerin nedenleri nelerdir?

Uzmanlar, en büyük özelliği herhangi bir belirti ve emare göstermeden beklenmedik anda olan ani ölümlerin birinci nedeninin kalp-damar tıkanıkları ve damar sertliği, ikinci nedeninin ise beyin kanaması olduğunu belirtiyor.

Tüm ölümlerin yaklaşık dörtte biri, ani olarak ortaya çıkıyor. Amerika’da her yıl 400 bin kişi ani olarak ölüyor. Daha evvel ciddi bir hastalık belirtisi olmayan, ancak minimal şikayetleri olan veya hiç şikayeti bulunmayan insanlarda ani ve beklenmeyen bir zamanda ortaya çıkan ölümlerin, ani ölümler olarak tanımlandığını söyleyen Doç. Dr. Metin Caner, şunları anlattı:

Nedenlerden biri de zatürree

“Kaza, travma, zehirlenme ve intihar gibi doğal olmayan nedenlerle ortaya çıkan ölümler bu tarifin dışındadır. Ani ölümün en büyük özelliği, beklenmedik anda olmasıdır. Ani ölümün en sık nedeni kalptir.

Kalp hastalığı dışında ani ve büyük çaplı beyin kanaması, akciğer embolisi (akciğere özellikle bacak damarlarından pıhtı gelmesi), zatürree, iç organlardaki damarların, ani olarak kendiliğinden yırtılması (aort anevrizması), menenjit, büyük çapta mide ve bağırsak kanamaları, zehirlenmeler, ilaç reaksiyonları, arı sokması gibi bazı alerjik reaksiyonlar, ani ve şiddetli enfeksiyonlar ve karaciğer hastalıkları da bazen ani ölümlere yol açabilir.

Ani kalp ölümleri 1 ile 13 yaşları arasındaki çocuklarda toplam ani ölümlerin yüzde 19’undan sorumluyken 14 -21 arasındaki gençlerde yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Erişkinlerde yaklaşık olarak yılda 300 bin ölüm düzeyinde olan toplam sıklık, gençlerde çok daha düşük olup yılda 600 kişi civarındadır. Ani kalp ölümünün genç kurbanlarında yüzde 90 95’inde yapısal kalp bozukluğu saptanabilmektedir.

Gençlerde özellikle ağır spor sırasında gizli ve sinsi bir kalp bozukluğuna bağlı ani ölüm ortaya çıkabilmektedir. Pek çok sporcu, ender de olsa aniden kaybedilebilmektedir. Bunlar, doğumsal ve sinsi bir kalp bozukluğu sonucunda ortaya çıkabilir. Bu duruma neden olan pek çok hastalık vardır. Bu tür hastalıkların önceden saptanması önemlidir. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Kimi zaman yapısal bir kalp hastalığı saptanmadan da ani ölüm ortaya çıkabilir.

Kontrolsüz şekere dikkat

35 yaş üstü kişilerde kalp hastalığı genellikle kalp damarlarındaki ani tıkanma ve eski tıkanıklıklara bağlı kalp kası bozukluklarına bağlı gelişir. Bu yaş grubunda, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kontrolsüz şeker hastalığı, genetik eğilim, aşırı stres ve yorgunluk, kötü beslenme, şişmanlık ani ölüm riskini artıran başlıca nedenlerdir. Ayrıca ağır fiziksel eforlar ve psikolojik stresler de ani ölüm nedenini artırır. Ani ölümün en sık nedeni kalp-damar tıkanıklığı ve damar sertliğidir.”

Uzun ve sağlıklı yaşamak için

– Risk etmenlerini ortadan kaldırmak yani sigara içmemek, tansiyon ve kolesterolü kontrol altında tutmak
– Eğer şeker hastalığı varsa tedavi ve kontrolü düzenli yapmak
– Hareketsiz kalmamak, düzenli spor yapmak
– Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek