Anlamak için önce kendinizi tanımalısınız

Uzmanlar, kadın ve erkeğin birbirini anlamadan önce mutlaka kendilerini iyi tanımaları, kendileri ile barışık olmaları ve kendilerini de eleştirebilecek kadar olgun olmaları gerektiğini söylüyor.

Prof. Dr. Sedat Özkan konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Aslında anlamak, tanımaktan geçer. Kendisini tanıyan, karşı cinsi daha iyi tanır. Kendi kişilikleriyle, kendi bilinçaltlarıyla, kimlikleriyle, kişilik bütünlüğü ile olgunlaşma süreci ile evrimini tamamlayamayan bireyler, karşı cinsi tanımakta da sıkıntı yaşarlar. Önce kendinizi tanımalı ve bilmelisiniz.

Kişilerin geçmişte anne-babalarıyla olan özdeşleşmesi de karşı cinsle ilişkisinde önem taşır. Genç kızların anne ile özdeşleşmesi, erkeklerin babayla özdeşleşmesi sağlamsa, kişilik oluşumu da sağlam olacaktır.

Kadın ve erkeğin nasıl ki biyolojik farkları varsa, psikolojik farkları da vardır. Bu farkların giderilmesine gerek yok. Sadece; bireyler birbirlerinin nelerden hoşlandığını, neleri sevdiğini ya da sevmediğini bilirlerse daha sağlıklı bir ilişki sürdürürler.”

Paylaşmayı bilin

“Kadın-erkek ilişkisinde aslolan iyi iletişim kurmaktır. Sağlıklı iletişim olmaz ise, sağlıklı etkileşim olmaz. Kızmak da sevmek de etkileşimdir” diyen Sedat Özkan, sağlıklı bir iletişim için çiftlere şu önemli uyarılarda bulunuyor…

– Birbirinizi, duygularınızı serbestçe ifade edebilmek konusunda teşvik edin.

– Her gün birbirinize zaman ayırın. Hiç olmazsa yarım saat baş başa oturup sohbet edin. Televizyonu kapatarak konuşun.

– Kadın, hissettiklerinin anlaşılmasını daha çok ister. Erkek işten gelir, televizyon karşısında horlar. Çalışmayan kadın, akşama kadar sıkılmıştır. Kocasıyla paylaşım içinde olmak ister. Erkekler iş merkezli düşünüyorlar, konuşmayı azaltıyorlar. Kadın-erkek ilişkilerindeki ana sorun da konuşmamaktır.

– Birlikte yemeğe çıkın. Çocukları almadan, baş başa kalacağınız zamanlar yaratmaya çalışın. Fırsat buldukça balayı yapın. Bu, birbirinize yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek