Anne olmanın faydaları

Anne olmanın faydaları

Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, beyin büyümesi ve pratik sorun çözme yetisinin anne olmanın faydaları arasında olduğunu ortaya çıkardı.

Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocuk sahibi olan kadınlar stresle daha iyi baş edebiliyor. Ayrıca anneler, hafıza gerektiren işleri daha iyi tamamlayarak sorunlara daha iyi çözüm getiriyor.

Anne olmanın faydaları çok

ABD’li bir biyolog, çocuk sahibi olan kadınların zamanla beyinlerinin büyüdüğünü ve zekalarının arttığını belirtti.

Longwood Üniversitesi biyoloğu Adam Franssen ve meslektaşları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde anneliğin beyni büyüten ve zekayı artıran etkisi olduğunu ortaya çıkardı.

Anneler sorunları daha çabuk çözüyor

Smithsonian Dergisi’ne röportaj veren Franssen şöyle konuştu:

“Doğum yapmış farelerle bakir fareleri aynı labirente koyup ve eğittiğinizde, doğum yapmış farelerin labirentten daha hızlı çıktığını görüyorsunuz.”

Franssen, beyindeki değişimin hamilelik sürecinde yaşandığına inanıyor. Beyindeki sinirler büyüyerek daha fazla protein üretiyor veya birbirleri arasındaki iletişim kapasitesi artıyor.

Anne olmayan da faydalanabilir

Yaşanan değişimler, annelerin çocuklarını korumak için sezgilerini güçlendiriyor. ntvmsnbc’de yer alan habere göre, bilim insanları ayrıca annelerde önemli beyin hasarının daha hızlı tedavi olduğunu ifade etti.

Franssen, anne olmanın faydalarının çok fazla olduğunu ve bu faydaların babalarla çocuk sahibi olmayan kadınlarda nasıl yaşanabileceğini düşündüklerini belirtti.

ABD’li araştırmacı, “Babaların daha akıllı olması için ne yapılması gerektiğini bilmek istiyorum… Hormon tedavisinin işe yaradığına ve östrojenin beyne yardımcı olabildiğine dair delil var. Ya da anne olmanın dışında zekayı artırabilecek çevresel faktörler olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek