Anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütünün bebeklere verilebilecek en büyük ve yararlı armağan olduğunu belirten uzmanlar, annenin bebeğini emzirememesi durumunda sütün sağılarak bebeklere verilebileceğini ancak bunun bazı koşullarının olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

Çocuk sağlığı uzmanları, bebeğe süt verebilmenin, onun göğsünden büyük bir hazla emdiğini görüp doyduğunu hissetmenin anneye verilebilecek en güzel armağan olduğunu ifade ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Özlem Karahasanoğlu’nun verdiği bilgilere göre; bebeğin bazen annenin göğsünden doğrudan süt alması mümkün olamamaktadır. Örneğin annenin çalışması, bebeğin meme başını teknik nedenlerle tutamaması (dudak damak yarığı) gibi.

Annenin bebeğini doğrudan göğsünden emzirememesinin sebebi ne olursa olsun, sağılan anne sütünün saklanma koşulları önem taşır.

Anne sütü 10 saat bekletilebilir

Yapılan çalışmalar, anne sütünün bakteri üremesine dirençli olduğunu ve oda ısısında 10 saate kadar özelliklerinden bir şey kaybetmeden saklanabileceğini göstermektedir. Anne sütü, kapağı iyice kapatılmış cam ya da plastik kapta saklanmalıdır. Burada sözü edilen plastik, şeffaf sert plastik (polikarbonat) veya buğulu sert plastiktir (polipropilen).

Derin dondurucu için hazırlanmış anne sütü saklama torbaları, pompaya adapte edilebilir. Bunlar kilitli, önceden sterilize edilmiş, kalın ve özel torbalardır. Gereğinden fazla süt çözünmesini önlemek için depolanan sütün 60-120 ml civarında olması uygundur. Süt, 8 günden önce kullanılacaksa, buzdolabında dondurulmadan bekletilebilir. Anne sütü sağılmadan önce, eller iyice yıkanmalıdır.

Anne sütünü fırında ısıtmayın

Zamanında doğmuş bebekte kolostrum (ilk 6 gündeki süt) oda ısısında 27-32 derecede, 12 saat sonraki süt 15 derecede, 24 saat 19-22 derecede, 10 saat 25 derecede, 4-6 saat buzdolabında 0-4 derecede, 8 gün buzlukta 2 hafta ayrı kapısı olan buzlukta, 3-4 ay ayrı kapısı olan derin dondurucuda 6 ay ve üzeri saklanabilir.

Donmuş sütün önce buzdolabında çözdürülmesi gerekir. Sonra benmari yöntemi ile ısıtılır. Benmari yönteminde, 51 derecede ısıtılmış su içeren kaba, biberon ağzına dek daldırılır. O andaki şartlar bu yöntemi mümkün kılmıyorsa, biberon koltuk altına konulup, sütün vücut sıcaklığına gelmesi beklenebilir.

Ayrıca, biberon ısıtıcıları da mevcuttur. Anne sütünü çözdürmek için, mikrodalga fırın kullanılmaz. Anne sütü, çözdürüldükten sonra 24 saat buzdolabında bekletilebilir ancak, tekrar dondurulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek