Antibiyotik kullanımında bunlara dikkat

Uzmanlar, soğukların etkisini artırdığı şu günlerde hastalığa yakalanan insanların başvurduğu ilk yol olan antibiyotiklerle ilgili önemli uyarılarda bulunuyor. İşte antibiyotiklerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalar…

Bunları yapın

– Alerjik bir bünyeniz varsa, doktorunuzu mutlaka uyarın.
– Antibiyotiklerin etkilerini gösterebilmeleri için kanda belirli seviyede olmaları gerekiyor. Bu seviyeyi sabit tutabilmeniz, ancak ilacınızı eşit aralıklarla almanızla mümkün. Örneğin; günde 3 kez alacaksanız, 8 saat arayla için.
– Antibiyotiklerin mide veya bağırsakta çözülerek kana karışması gerekiyor. Antibiyotikle birlikte içeceğiniz bir bardak su, bu çözünmeyi kolaylaştırır, kana karışmayı hızlandırır ve etkinin çabuk başlamasını sağlar.
– Aldığınız antibiyotiklerin prospektüslerini mutlaka okuyun. Yan etkilerini okuduğunuzda, hemen paniğe kapılmayın. Prospektüste yazan her yan etki sizde de ortaya çıkacağı anlamına gelmez.
– Antibiyotiği kullanırken nefes alamama ve ses kısıklığı gibi sorunlar gelişirse, mutlaka doktorunuza danışın.
– Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuzu uyarın. Doktorunuza danışmadan en basit bir antibiyotik bile almayınız.
– Evinizdeki tüm antibiyotikleri buzdolabınızda saklamanız gerekmiyor, ilaçların kutuları üzerinde nasıl ve ne şartlarda saklanmaları gerektiği yazılı. Ancak tedavinin sonunda artan antibiyotiği mutlaka buzdolabında saklayın.
– Toz halinde alıp sulandırarak kullandığınız antibiyotikler 10 gün içinde bitmezse kalan kısmını atın. Bu tip ilaçları her kullanımdan önce iyice çalkalamayı ihmal etmeyin.

Bunları yapmayın

– Doktorunuza danışmadan asla antibiyotik kullanmayın ve size önerilen şekillerin dışında içmeyin.
– Kendinizi iyileşmiş hissetseniz bile, antibiyotik kullanımını doktorunuza danışmadan kesmeyin.
– Son kullanma tarihi geçmiş olan antibiyotikleri kesinlikle kullanmayın.
– Bir gün ihtiyacınız olabilir düşüncesiyle antibiyotikleri stoklamayın. Gerekmeyen durumlarda ‘Nasılsa var’ düşüncesiyle gelişigüzel tüketme fikri aklınıza gelebilir.
– Antibiyotik tedavisi sırasında kesinlikle alkol almayın. Alkol, ilacın etkisiz kalmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek