Apandisit çocuklarda daha çok görülüyor

Uzmanlar, apandisit teşhisiyle hastaneye kaldırılan kişilerin yüzde 40’ının, değişik yaş gruplarındaki çocuklardan oluştuğunu belirtiyor ve çocukların karın ağrısı şikâyetlerinin dikkate alınması tavsiyesinde bulunuyor.

Apandisit vakalarının ortaya çıktığı en yoğun dönemse, yaz aylarına denk geliyor. Çocuklar sık sık karın ağrısı çeker. Bu nedenle de sorun pek önemsenmez. Midesini bozduğu ya da ayaklarını üşüttüğü düşünülür. Oysa 2 yaşından itibaren karnı ağrıyan her çocuğun apandisit sancısı çekmesinden şüphelenilmelidir.

Apandisit, yaygın ve tehlikelidir. Ağrılar başladıktan 12-36 saat içinde ameliyat edilmezse, apandist patlayabilir ve karın boşluğuna enfeksiyon yayılır.

Peritonit olarak bilinen bu sorun, kişileri ölüme götürebilir. Apandisiti patlayan bir kişinin, kanının zehirlenip ölmesi mümkündür.

Kalın bağırsağın baş kısmında parmak şeklinde uzamış bir organ olan apandistin bilinen bir işlevi yoktur. Apandisitin neden oluştuğu da bilinmiyor. Küçük bir yiyecek parçasının apandisitte sıkışıp kalmasının iltihaplanmaya yol açtığı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek