Aşılama yaşam süresini uzatıyor

Amerika Hastalıkları Kontrol Merkezi (CDC), aşılamayı “20. Yüzyıl’ın en önemli sağlık zaferi” olarak tanımlıyor. Aşılama ile; vaka sayısını dramatik bir şekilde, aşılama öncesi değerlerin yüzde 1’ine kadar azaltmak ve salgınları önlemek veya hızla kontrol altına almak olası. Hastalığı kontrol altına almak ise çok yüksek oranda aşılama gerektiriyor. Çünkü virüs veya bakteri, eskisinden çok daha az sayıda da olsa hala yaşıyor. Dikkat bir an bile gevşetildiğinde, hastalık tam güç ile geri dönebiliyor.

Yaşam süresini uzatır
Temiz bir içme suyunun sunulması dışında, antibiyotikler de dahil hiçbir müdahale, enfeksiyon hastalıklarına yakalanmayı ve bu hastalıklara bağlı ölümleri aşılar kadar azaltamıyor. İstatistikler, aşılama sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun hayatının kurtulduğunu ortaya koyuyor.

Günümüzde doğan çocuklar 10 yıl önce doğan çocuklara kıyasla daha iyi yaşam koşullarına sahiptir ancak, bu, önümüzdeki yıllarda daha iyi olmalıdır. Örneğin Japonya’da doğan bir kız çocuğunun yaşam süresi 85 yıl olarak tahmin edilirken, bir Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’de tahmini yaşam süresi sadece 36 yıldır. Bunun nedenleri bir Japon çocuğunun tüm aşılarının yapılacak olması, yeterli beslenmesi ve iyi bir eğitim almasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek