Aşırı zayıflıktan nasıl kurtulurum?

Uzmanlar, en az obezite kadar tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlık olan aşırı zayıflıktan kurtulmak için öncelikle zayıflığın nedenlerinin tespit edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Nasıl kilo alınır?

Öncelikle zayıflığın nedenini anlamak gerekiyor. Eğer hormonal nedenlerden dolayı zayıflık meydana gelmişse, hormon tedavisi olmak yeterli oluyor.

Parazit gibi asalaklardan dolayı ise, ağızdan alınan ilaçlarla tedavi yapılıyor. Parazit ya da kurt gibi asalak canlılar ortadan kaldırıldığında, kendiliğinden kilo alınabiliyor. Ancak, eğer beslenmeden kaynaklanıyorsa beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekiyor.

Bir de kilo alınırken, bu ister istemez yağ olarak depolanıyor. Yani kilo alınırken yağlanmak kaçınılmazdır. Ancak, iyi bir beslenme düzeniyle en aza indirmek mümkündür. Zayıf kişiler için sofra düzeni, yemeğin ısısı, mönü çok önemlidir.

Beslenme alışkanlığı

Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra + bin kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanmalıdır. Bu yüzden, ilk önce beslenme alışkanlığı saptanır. Öğünler artırılır ve 3 ara, ana öğün olarak düzenlenir.

Ara öğünlerin içeriği, besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşmalıdır. Enerji, daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olur.

Diyet proteini 1,5 gr şeklinde ayarlanmalıdır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber, bazı amino asitlerin serotonini artırmalarıyla iştahsızlık oluşur. Bu yüzden, proteini daha fazla artırmak olumsuz bir etki yapar.

Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidir. Bu gruptaki vitaminler, iştah artışı sağlar.

“Aşırı zayıflıktan nasıl kurtulurum?” için bir cevap

  1. merhaba 25 yaşında 1.66 boyda 47 kiloyum kilo almak istiyorum kilo almak için hangi besinleri tüketmem gerekir teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek