Asit erozyonu

Asit erozyonu, diş yüzeyindeki mine kaybı sonucu meydana gelen bir diş rahatsızlığıdır.

Yüzyılın en önemli ağız sağlığı sorunu olarak tanımlanan asit erozyonu, modern beslenme alışkanlıkları sonucu ortaya çıkıyor.

Modern beslenme alışkanlığının bir parçası olarak tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin çoğunun (meşrubatlar, meyve suları, şarap, meyve çayları, belirli meyve ve sebzeler ve balzamik sirke), diş minesini yumuşatabilecek ve minenin aşınmasına yol açabilecek asitler içerdiğini biliyor muydunuz?

Diş minesi aşınmasının geri dönüşü yoktur

Yaygın olarak “Asit erozyonu” veya “Asit aşındırması” olarak bilinen bu rahatsızlık, tedavi edilmediğinde dişte sızlamaya, dişlerde renk kaybına, dişlerin sararmasına, saydamlaşmasına veya incelmesine yol açabilir. Bunun nedeni, dişin yüzeyindeki mine kaybıdır. Diş minesi bir kez aşındığında bunun geri dönüşü yoktur. Asit erozyonunun belirtilerini anlamak güç olduğu ve yalnızca diş hekiminiz tarafından teşhis edilebileceği için, erken ve proaktif müdahale en iyi yaklaşımdır.

Asit erozyonu ve hassas dişler

Hassas dişlerin; sert fırçalama, diş etinde çekilme, gingivit, diş gıcırdatma veya sıkma gibi daha iyi bilinen nedenlerine ek olarak, Asit erozyonu (Asit aşınması) da nedenlerden biri olabilir.

Asit erozyonu riski altındaysanız, bu konuda diş hekiminiz ile konuşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek