Asprin alerjisinin belirtilerine dikkat

Aspirine karşı reaksiyonların yaygın olduğunu söyleyen uzmanlar, belirtilerden birini görürseniz doktora gitmenizi öneriyorlar.

Aspirine karşı alerjiniz ya da duyarlılığınız varsa ibufren (Advil, Motrin, diğerleri) ile naproksen (Aleve, v.b) gibi diğer nonsteroidal anti-inflammatory (Steroid dışı yangı önleyici ilaçlar) ilaçlara karşı da alerjiniz olabilir.

Aspirin alerjisi ya da duyarlılığının orta derecede ya da şiddetli belirtileri vardır. Reaksiyonlar genellikle ilaç alındıktan birkaç saat içinde oluşuyor. Bu belirtiler arasında şunlar bulunuyor:

Ürtiker (kurdeşen), kaşıntılı cilt, burun akıntısı, kırmızı gözler, dudakların, dilin ve yüzün şişmesi, öksürük, hırıltı ya da nefes darlığı ile anafilaksi (nadir görülen yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon.

Eğer astımınız, kronik sinüzitiniz ya da kronik ürtikeriniz varsa, aspirin ve diğer ilaçlara karşı reaksiyon gösterme ihtimaliniz daha yüksektir.

Eğer aspirin ya da diğer ilaçlara karşı alerjiniz varsa en iyisi bu tür ilaçların hepsinden uzak durmalısınız. Bu tür ilaçların reçetesiz satılabildiğini unutmayın, bu nedenle bu ilaçların etiketlerini dikkatlice okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek