Astım tedavisinde sevindirici gelişme

Her geçen gün tüm dünyada daha yaygın bir hastalık haline gelen astımdan hastaları için sevindirici haber İngiltere’den geldi. İngiltere, son yılların yaygın hastalığı astımın tedavisinde yeni bir yöntem geliştirdi.

İlaç dışı denenen bu ilk tedavi yönteminde astıma neden olan kaslar radyo dalgalarıyla yakılıyor. Yöntem şimdilik sadece İngiltere ve Amerika’da kullanılıyor.

Özellikle Manchester ve Glasgow kentlerindeki doktorların hastalığın tedavisinde kullanmaya başladıkları yöntemin adı “bronş termoplastisi”.

Ameliyat oldukça karmaşık. Hastanın burnundan, ucu çırpma teline benzer bir tüp sokuluyor. Akciğerlere kadar ulaştırılan tüp bölgedeki dokuyu ısıtıyor. Teknik, akciğerlerin duvarındaki dokunun 65 dereceye kadar ısınmasını sağlayan 10 saniyelik radyo dalga uygulamalarına dayanıyor.

Isınma sonucu yayılan radyoaktif dalgalar, solunum yolunu tıkayan dokuları yakıyor. Böylelikle astım krizi esnasında sıkışarak nefes almayı zorlaştıran kas dokularından bir kısmı yok edilmiş oluyor.

Çocuklara ve yaşlı hastalara önerilmiyor

Yöntem, astım tedavisinde başvurulan ilk ilaç dışı tedavi. Ancak ameliyatı gerçekleştiren Doktor Rob Niven, yöntemin bütün astım hastaları için uygun olmayacağının altını çiziyor.

Öncelikli olarak ilaçlara rağmen ağır kriz geçiren hastaların ameliyat edilebileceğini belirten doktor, çocuklarla yaşı ilerlemiş hastalara bu yöntemi tavsiye etmiyor.

“Astım İçin Küresel İnisiyatif Grubu”nun 2010 tahminlerine göre dünyada yaklaşık 300 milyon astım hastası bulunuyor.

“Astım tedavisinde sevindirici gelişme” için bir cevap

  1. bende de kronik astım hastalığı vardı, ilaç kullanmaktan yoruldum iyice.bitkisel bir yöntem denemek istedim internetten araştırdım ve karsıma kervan reishi suyu diye bir ürün cıktı ve astıma cok ıyı geldığı yazıyordu. bır cok olumlu yorum vardı. bende aktarcıya giderek birebir bilgi almak istedim aktarcı da bana ürünün astım ve bronsıtte daha ılk kullanımda nefes acıcı ozellıgını belırttı. sımdı 3.aydayım ve doktorum dahıl herkes etrafımdakıler sasırmaya basladı. sıddetle tavsıye ederım nefes almak cok guzel bısey . kervan reishi mantarllı suyu kullanın arkadaslar memnun kalacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek