Astım yaşam kalitesini de düşürüyor

Yapılan araştırmalar, tedavi edilmediği sürece hastayı her defasında bir sonraki olası atak korkusuyla karşı karşıya bırakan astımın yaşam kalitesini de düşürdüğü gerçeğini ortaya çıkardı.

Astım; dünyada milyonlarca insanı etkileyen, çocuklarda ve erişkinlerde çok sık görülen, kronik hastalıklardan biridir. Dünyanın her yerinde ve her yaşta görülebilen astımın görülme sıklığı, dünya genelinde gün geçtikçe artmaktadır.

Tedavi edilmediği sürece hastayı her defasında bir sonraki olası atak korkusuyla karşı karşıya bırakan astımla ilgili olarak, 1999 yılında İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, İtalya ve İspanya’da, AIRE (Avrupa’da Astım İçyüzü ve Gerçeği) adında geniş kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Aynı araştırma, 2004 yılı Haziran-Temmuz aylarında, ülkemizde de gerçekleştirildi.

Araştırma 15 şehri kapsıyor

AIRE araştırmasının çarpıcı sonuçlarının yayımlanmasının ardından, 2004 yılının Haziran ve Temmuz aylarında Türkiye’de, GlaxoSmithKline tarafından desteklenen ve 400 astım hastası yetişkin ve astım hastası çocuğu olan ebeveynin katıldığı bir araştırma gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Şekerel tarafından yürütülen TAGİ (Türkiye’de Astım Gerçeği ve İçyüzü) adı verilen çalışma, 15 şehirde yapıldı.

Hastalar eğitim istiyor

Çalışmaya göre, astım hastalarının yüzde 45’i yani hastaların neredeyse yarısı, astım hastalığından dolayı hayatlarında, en az bir alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalıyor.

Diğer yandan, hastaların 3’te 2’si fiziksel aktivite yaparken ciddi bir şekilde rahatsız oluyor; diğer bir deyişle, yaşam kaliteleri oldukça düşüyor.

TAGİ çalışmasının bir de olumlu sonucu var; araştırmaya katılan hastaların yüzde 95’i, astımla ilgili eğitime ihtiyaçları olduğunu kabul ediyor. Bu da Türkiye’de astımla ilgili bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yoğunlaştırılması gerekliliğinin altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek