Ateşli hastalıklarda Aspirin kullanmayın

Uzmanlar, 16 yaşından küçük olan çocuklara grip veya ateşli başka bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde, Aspirin yerine parasetamol etken maddeli ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç verilmesi gerektiğini söyledi.

Reye Sendromu tehlikesi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Reye Sendromu, en çok grip nedeniyle Aspirin ve diğer salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçları alanlarda ortaya çıkar” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Vücudun birçok organını ilgilendirse de, karaciğerde yağ birikimi ve beyin içi basınçta aşırı yükselme Reye Sendromu’nun temel özelliklerindendir.

Reye Sendromu, ilk kez 1963 yılında Avustralyalı bir patolog olan Dr. Reye tarafından ayrı bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, grip, soğuk algınlığı ya da suçiçeği gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle Aspirin kullanan çocuklarda ve gençlerde, Reye Sendromu riski oldukça yüksektir. Bir araştırmada, Reye Sendromu olan çocukların yüzde 90’ının Aspirin almış oldukları belirlenmiştir.

Yoğun bakıma alınmalı

Reye Sendromu’nun tedavisinin mutlaka yoğun bakım ünitelerinde yapılması gerekiyor. Bu hastalar, ağız yoluyla beslenmesi sakıncalı olduğu için damar yoluyla verilen sıvılarla beslenir, beyin ve kan basıncı ile sıvı ve elektrolit düzeyleri de sürekli olarak izlenir, solunum yetersizliği olan hastalara solunum aletleri ile yapay solunum yaptırılır. Ayrıca, beyin ödemine karşı kortizon da verilir.

Ailelere uyarı

16 yaşından küçük olan çocuklara, grip veya ateşli başka bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle Aspirin verilmemelidir. Bu çocuklarda kullanılacak ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç, parasetamol etken maddeli olmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek