Ayaklara yazlık bakım

Ayaklara günlük bakım yapmak, masajı ve doğal ilaçları ihmal etmemek, ileride olabilecek çatlak ve nasırların önüne geçiyor. Yaz aylarında cildinize her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerekiyor.

Hele tüm gün ordan oraya koşuşturuyorsanız, ayaklarınızı ihmal etmemelisiniz. Çünkü yeterli bakım yapılmazsa ilerki zamanlarda ayaklarınızda nasırlar, çatlaklar ve ayak kemiklerinizde çıkıntılar oluşabilir.

Hele tatil yerlerinde sahilde, teknede çıplak ayakla dolaştığımız için her zamankinden de fazla titiz davranmalıyız. Çıplak ayakla dolaşmak vücudumuzdaki elektriği aldığı için faydalıdır ama bu, ayaklarımızın çatlamasına neden olabilir.

Kozmetolog Sahra Gülyüz Eminoğlu, bu sorunları giderip ayakları yumuşacık yapmak için en az haftada bir gün, ılık suyun içine iki kaşık zeytinyağı ve bir kaşık bal koyup ayaklarımızı bu karışımla ovalamamızı öneriyor.

Ayakkabının önemi

Ayak sağlığı ve temizliği için giydiğiniz ayakkabıya da dikkat etmelisiniz. Bunun için ayağınızın ayakkabı içinde rahat olmasına, ayağınızın ayakkabının tabanına iyice basmasına dikkat edin.

Ayrıca çok yüksek topuklu ya da çok düz ayakkabıları uzun süre kullanmayın.

Uzmanların bir başka uyarısı da ayakkabıları sık sık değiştirmek yönünde. Aynı ayakkabıyı birkaç gün üst üste giymek son derece sakıncalı. Bu yüzden birkaç ayakkabıyı dönüşümlü olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.

Eğer ayaklarınızın gün boyunca çok yorulduğunu hissediyorsanız, yatmadan önce, ılık suya biraz tuz ve karbonat atıp, ayaklarınızı bir süre bu suyun içinde bekleterek dinlendirin.

Topuk ve taban kısmı sert deriden yapılmış ayakkabılar, nasırlara yol açar. Bu nasırları gidermek için ayaklar nemliyken ponza taşı, aşındırıcı bir toz veya ayak törpüsüyle ovmak gerekir.

Özel ayak kremleriyle ayaklara masaj yapmak, sonra da üzerine pudra serpmek de son derece faydalı.

Parmağında yüzükler

Ayaklarınızın bakımını yaptıktan, pedikürle tırnaklarınıza şekil verdikten sonra, en az elleriniz kadar bakılası, güzel ayaklara sahip olabilirsiniz.

Daha sonra bu senenin modası ince bantlı ayakkabılardan ya da terliklerden giyebilir, ayaklarınızı çeşitli aksesuarlarla süsleyerek, daha çekici hâle getirebilirsiniz.

Çünkü son yıllarda yalnızca yazları değil, kışları bile, bantlı sandaletler, stilettolar giyiliyor. Ayaklarınızın görünümünü bir parça daha süslemeye ne dersiniz?

Halhal, zaman zaman demode duruma düşse de, yine de ayak bileklerine müthiş bir zarafet katıyor. Bunun yanında ayak parmaklarına takılan kemik, gümüş ve farklı metallerden yüzükler, son dönemlerin en çok rağbet gösterilen aksesuarları arasında yer alıyor.

Artık ellerde olduğu gibi ayaklarda da tüm parmaklara yüzük takılabiliyor.

Siz siz olun, en az başınıza gösterdiğiniz özeni, ayaklarınıza da göstermeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Zamanımızda dostun da düşmanın da gözleri ayaklarda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek