Baba ihmali çocukların kişiliklerini etkiliyor

Uzmanlar, babasının ihmaline maruz kalan çocukların, kişilik gelişimlerinin bir yönüyle yetersiz kalabileceği ihtimalinin unutulmaması gerektiğinği belirtiyor. İşte uzmanların gözüyle baba yoksunluğunun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri…

Babaların da tıpkı anneler gibi çocuklarını her koşulda (başarı ve başarısızlıklarında) sevdiklerini hissettirmeleri, çocuklarının kendi hayatlarında önemini çocuklarına ifade etmeleri, sağlıklı bir güven gelişimi için önemlidir

İstenmeyen davranışları öne çıkarıp vurgulamaktan çok, olumlu-istenen davranışın desteklenmesi, ödüllendirilmesi ve övülmesi, çocuklukta kurulacak disiplin ilişkisi etkinliğini artırır.

Çocuğa özel ilgi zihin geliştiriyor

Çocukların babalarının özel ilgilerine ihtiyaç duydukları ve bu ilginin çocuklarının hem zihinsel hem de psikoseksüel gelişimleri açısından çok gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğunuzla iyi iletişim kurmanız önemlidir. Tıpkı annesiyle olduğu gibi sizinle de yakın ve sıcak ilişki kurabilmesi, üzüntü ve mutluluğu sizinle paylaşabilmesi gerekir. Oysa babasının kendisinden uzak olduğunu hisseden çocuklar, babalarıyla aralarında bir mesafe olması gerektiği mesajını alır ve bu durum onların ihtiyaç duyduklarında gerekli desteği talep etmeleri konusunda çekingen kalmalarına neden olabilir. Böyle bir durumda, bu desteği başka kaynaklardan arama riski oluşur.

Onu dinleyin, ona yaklaşın

Özellikle küçük yaşlarda babalarıyla duygusal anlamda yakınlaşamayan çocukların ergenlikte daha büyük sorunlar yaşadıkları ve bu dönemin zorluklarıyla baş etme konusunda daha yetersiz kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle zaman kaybetmeden çocuğunuzu dinlemeye ve onunla yakınlaşmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek