Bağımlılık hastalığı tedavi edilebilir

AMATEM, Alkol ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için “Alkol ve Madde Bağımlıları Dayanışma ve Ayıklık Günü“ çerçevesinde 17 Haziran 2010’da ‘Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır’ konulu halk konferansı düzenledi.

AMATEM, bağımlılık hakkında halkı bilgilendirmek için konferans düzenledi. AMATEM’in Dr. Kenan Eren, Psikolog Esra İlem, Hemşire Seniye Ünlü ve klinikle ilişkilerini sürdüren hastalardan oluşan tedavi ekibi, bilgi ve birikimlerini konferansa katılan konuklarla paylaştılar.

Uzmanlar, bağımlılıkla ilgili “madde bağımlılığı sadece madde kullanan kişiyi değil aileyi, çevreyi ve toplumun her kesimini etkileyen ciddi bir toplumsal sorun olduğunu, uyuşturucu/uyarıcı maddelerin kullanımının pek çok bedensel, ruhsal, toplumsal, ekonomik zararlara yol açıyor” dedi.

Bağımlılıkla mücadelede çözüm için aile/toplum bilincinin oluşmasının önemine dikkat çekilirken, bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğu anlatıldı.

Konferansta, bağımlılık yapıcı maddelerin hangileri olduğu, bağımlılığın nasıl tanınabileceği, ailelerin konuya yaklaşımlarına ilişkin detaylar paylaşıldı.

Uzmanlar, Konferansın ardından klinikte yatarak tedavi gören üyelerin oynadığı “Yalnızlığın Oyuncakları” adlı tiyatro oyunu sergilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek