Bahar yorgunluğu tükenmişlik sendromunu tetikliyor

Uzmanlar, bahar yorgunluğu adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyonun, fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen tükenmişlik sendromunu tetiklediğini söyledi.

Doç. Dr. Berrin Demirtaş, yaptığı açıklamada, iklim değişikliğine bağlı olarak insanların duygu durumlarında değişiklikler olabileceğini belirtti. Bu zamanlarda, “bahar yorgunluğu” olarak da bilinen geçici, mevsimsel depresyonlara rastlandığına dikkati çeken Demirtaş, mevsimsel depresyonların, halsizlik, bitkinlik ve çöküntü hissi verdiğini vurguladı.

Demirtaş, yoğun çalışma temposu, ekonomik kriz, hava kirliliği gibi dıştan gelen nedenlere bağlı uzun süreli strese maruz kalınması durumunda, kişinin “tükenmişlik sendromu” yaşayabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Bahar depresyonları aniden gelir. Kişi, iyiyken birden kötü olur ama tükenmişlik sendromu, baharla birlikte tetiklenir. Kişi, mevsimsel geçişe kadar zoraki idare ediyordur. Baharla birlikte durumu daha da ağırlaşır. Bu durumda bahar yorgunluğu ile tükenmişlik sendromunu birbirine karıştırmamak gerekir.”

Demirtaş, tükenmişlik sendromunun hafife alınmaması gerektiğine işaret ederek, tedavi uygulanmaması durumunda, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, huzursuzluk, gerginlik, iş yerinde performans düşüşü, aile içi ve toplumsal ilişkilerde bozulmalar ile psikosomatik rahatsızlıklar olan reflü, mide ülseri, vücutta döküntüler ve sindirim sistemi problemlerinin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Bahar yorgunluğu nedir ?

Bahar yorgunluğunun hemen herkesin mevsim değişikliğine vermiş olduğu fiziksel ve psikolojik belirtilere verilen bir tablo olduğunu belirten Demirtaş, “Bazı dönemlerde yeterli besin kaynaklarının alınamaması, B ve C vitaminlerin ve minerallerin eksik alınması, tiroid bezinin yetersiz çalışması, araya giren enfeksiyon hastalıkları, çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi ve sigaranın kullanılması gibi durumlar bahar yorgunluğu belirtilerini aşikar hale getiren unsurlardır.” dedi.

Bahar yorgunluğu neden oluşur?

Demirtaş, soğuk kış günlerini geride bırakıp havanın ısınması ile havadaki negatif yüklü iyonların artmasının insan biyoritmini olumsuz etkilediğini ifade ederek, insan organizmasının birden ısınmanın sonucunda adaptasyonu sağlamak için adrenalin ve kortizol gibi bazı hormonların salınımını arttırdığını dile getirdi. Demirtaş, iyi beslenmenin olmadığı, yeterli vitamin ve minerallerin kullanılmaması, düzensiz uyku, kansızlık gibi durumlarda bu hormonal adaptasyonun yetersiz kaldığını ve bahar yorgunluğu bulgularının ortaya çıktığını söyledi.

Bahar yorgunluğunun belirtileri

– Çabuk yorulma,
– Mutsuzluk,
– Kas, eklem ağrıları, kramplar,
– Uyku düzeninde değişiklikler (uykuya dalmada güçlük, sabah zor uyanma, sabahları yorgun kalkma gibi),
– Eskiden yaptığı şeyleri yapmada isteksizlik,
– Kadınlarda adet düzensizliği,
– Psikolojik bazı belirtiler.

Yorgunluk hissi hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Yorgunluğun, vücudun fiziksel çalışmaya, psikolojik strese ve uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevap olduğuna dikkat çeken Demirtaş, sürekli yorgunluğun fizyolojik bir cevap olabileceği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olabileceğini ifade etti.

Demirtaş, “Bahar yorgunluğu belirtileri kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, kansızlık ve bazı bağışıklık sistemi hastalıkları ile hipotiroidi gibi bazı endokrin hastalıkların belirtilerine benzerlik gösterebilir. Bu nedenle bahar yorgunluğu bulguları çok belirginse, uzun sürerse ve kişinin günlük aktivitelerini engelleyecek durumda ise altta yatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır. Çünkü bahar yorgunluğunda kişi günlük aktivitelerini yapmada zorlanmaz.” diye konuştu.

Bahar yorgunluğunu daha hafif atlatabilmek veya hiç yaşamamak için;

– Düzenli vitamin ve mineralleri tüketin
– Mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin
– Kısa ve sık dinlenme aralıkları ile çalışın
– Çalışma ortamını iyi havalandırın
– Sıvı tüketimine dikkat edin. Mümkünse günde 8-10 bardak su tüketin
– Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri az kullanın
– Sigara içmeyin
– Düzenli egzersiz yapın

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Bahar yorgunluğunun uzun sürmesi ve kişinin günlük aktivitelerini yapmasına engel olması durumunda buna sebep olabilecek diğer nedenlerin (kansızlık, enfeksiyonlar, tiroid hastalıkları, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, bağışıklık sistemi hastalıkları, psikolojik hastalıklar ve gerekirse tümöral hastalıklar) araştırılması gerektiğini kaydetti.

Demirtaş, bahar yorgunluğu bulgularını taklit eden ancak altta yatan başka bir hastalığın erken tanısının mümkün olabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek