Balık eklem iltihabı riskini azaltıyor

Balık eklem iltihabı riskini azaltıyor

Yağlı balıklar olarak bilinen somon ya da uskumru gibi balık türlerini tüketmenin eklem iltihabı riskini azalttığı tespit edildi.

Balık eklem iltihabı riskini azaltıyor

Haftada en az bir kez somon ya da uskumru gibi yağlı bir balık yemenin, eklem iltihabı riskini önemli oranda azalttığı belirlendi.

“Annals of the Rheumatic Diseases” dergisinin son sayısında yayımlanan çalışmaya göre, Omega-3 açısından zengin bir beslenme biçimi, kalp ve beyni korumanın yanı sıra vücutta enfeksiyon oluşumunu da engelliyor.

Haftada en az bir kere yağlı balık yenmeli

İsveç’te yaklaşık 32 bin kadının katılımıyla 10 yıl süren araştırmada, haftada bir kez ringa, uskumru, sardalya, somon, alabalık ya da tonbalığı gibi yağlı bir balık türünü tüketenlerde eklem iltihabı riskinin yüzde 35 azaldığı ortaya çıkarıldı.

Eklem iltihabı riski yüzde 50 azalıyor

Eklem iltihabı riski, haftada iki ya da daha fazla kez balık yiyenlerde ise yüzde 50’den fazla azalıyor.

Romatoid artrit olarak da bilinen eklem iltihabı, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik bir otoimmün bozukluk olarak tanımlanıyor.

Eklem iltihabı şiddetli ağrı nedeni

Şiddetli ağrı ve eklem aşınmasına neden olan hastalık, ciddi hareket kaybına yol açıyor. Genellikle 20-40 yaş grubunda ortaya çıkan hastalık, kadınlarda daha fazla görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek