Balık ve ceviz prostat kanserinden koruyor

Uzmanlar, balık ve cevize dayalı beslenme alışkanlığının prostat kanserine yakalanma riski taşıyanlar için son derece önemli olduğunu belirtiyor.

ABD’nin Wake Forest Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, daha çok balıkta ve cevizde bulunan Omega-3 yağ asitlerinin, kanser hücrelerinin oluşumunu geciktirebileceği ya da sınırlandırabileceği ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bu sonuca ulaşmak için önce farelerin genetik yapısını değiştirerek prostat kanserine yakalanmasını sağladı, daha sonra bir grup fareyi Omega-3 yağ asidi bakımından zengin besinlerle besledi.

Zengin Omega-3 ile beslenen farelerin hayatta kalma oranı yüzde 60’ken, az miktarda Omega-3 içeren besinlerle beslenenlerin hayatta kalma oranının yüzde 10 olduğu görüldü.

Daha çok sebze yağlarında bulunan Omega-6 yağ asidinin fazla olduğu besinlerle beslenen 3. gruptaki farelerin öldüğünü belirten araştırmacılar, ayrıca Omega-3’ün aşırı dozda alınmasının olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulundu. Araştırma, Journal of Clinical Investigation tıp dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek