Baş ağrılarını hafife almayın

300’den fazla çeşidi bulunan baş ağrılarının birçoğunun kökeni halen tam anlaşılmamış olmakla beraber genellikle iyi huylu özellik sergiliyor. Bazı durumlarda ise baş ağrıları, ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenlerle ilişkili olabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr.Sema Demirci baş ağrısı tipleri hakkında belirtisinden tedavisine faydalı bilgiler verdi.

Baş ağrıları tüm dünyada hekime başvurularda en sık dile getirilen yakınmayı oluşturuyor. Kadınların yüzde 5’i ve erkeklerin yüzde 2,8’i her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrılarıyla geçiriyor.

Baş ağrılarının 300’den fazla farklı tipi var. Birçoğunun kökeni halen tam anlaşılmamış olmakla beraber genellikle iyi huylu özellik sergiliyor. Ancak bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenlerle ilişkili olabiliyor.

Baş ağrıları hemen tüm dünyada Uluslararası Baş ağrısı Birliğinin(IHS) belirlediği kriterlerle sınıflandırılıyor. Oldukça geniş kapsamlı olan bu sınıflamaya göre; primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Primer (birincil) baş ağrıları

Baş ağrısını açıklayacak herhangi bir sistemik ve/veya beyin hastalığı olmuyor. Bu grupta migren, gerilim tipi baş ağrıları, küme baş ağrısı gibi baş ağrısı tipleri yer alıyor.

Sekonder (ikincil) baş ağrıları

Bu grupta beyinde ve/veya sistemik olarak bir hastalık bulunuyor ve ağrılar bu hastalıkla ilişkili oluyor. Baş ağrısının hangi grupta olduğunu belirlemek için, geniş bir anamnez, nörolojik muayene, beyin görüntülemesinin yanı sıra kan ve idrar tahlilleri, EEG (elektroensefalografi), gereken durumlarda lomber ponksiyon(belden su alma) işlemleri yapılması gerekiyor.

“Baş ağrılarını hafife almayın” için 2 cevap

  1. ben 17 yaşındayım ve kafmın bi bölümü ağrı yo sanki bi yara açılıyomuş gibi sebebini bilmiyorum bunu için doktora gitmiyorum ama bu aralar ağrılarım çoğaldı bazen bu ağrı yüzünden sabahlara kadar uyumuyorum. ağrıyı kesmek için grpin içiyorum ağrı kesiciler içiyorum hiç bi faydası olmuyo kafmın sağ kısmı sürekli ağrıyo bazen dayanamıyorum ağrıya duvaralara vuruyorum ağrıs kesilsin diye bu ağrı başımı döndürüyo başım sürekli dönyo

  2. küme tipi baş ağrısı cekiyorum ve bu ağrılar beni öldürüyor,acaba nasıl kurtulabilirim bu dertten.yardımcı olursanız sevinirim,saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek