Bayramda sağlıklı beslenmeye dikkat edin

Bayramın yorucu beslenmesine karşı metabolizmamızı hazırlamak için, bir hafta öncesinden koruyucu beslenme programı uygulamalısınız. Bunu, günlük besin tüketiminizi 3/1 oranında azaltarak sağlayabilirsiniz.

Çocukluğumuzdan beri her yıl nefis şekerlemeler ve tatlıların süslediği bayram sevincini yaşamayı heyecanla bekliyoruz. Her evde yenileceğini bildiğimiz kurban etinin tadı bir başka. Özel bir sağlık sorunumuz yoksa bayram süresi içinde bu güzel örf ve adetlerimizin tadına varmak için “Koruyucu Beslenme” programı kriterlerinin önemini öğrenerek, uygulamakta büyük yarar var.

Karbonhidrat azalmalı

Sofra Yemek ve Üretim Hizmet A.Ş. Kalite Müdürü Diyetisyen Füsun Atayata’nın verdiği bilgilere göre; bayramdan bir hafta önce başlayarak “Koruyucu Beslenme” programı kriterlerini uygulamak, bayramın yorucu beslenmesine karşı metabolizmayı hazırlıyor. Bunun için günlük tükettiğiniz besinlerin miktarını 3/1 oranında azaltmanız gerekiyor.

Böylece metabolizmamız bayramda ihtiyacımızın üzerinde alınan yüksek enerji kaynağı olan karbonhidratlı yiyecekleri ve et proteinlerini daha kolay tolere edecektir.

Bayramda da karbonhidrat yüklemelerini minimum seviyeye getirecek yiyeceklerden seçerek veya et tüketimini gözönüne alarak diğer protein kaynağı olan yiyeceklerin miktar ve dengelerini ayarlayarak dengeli ve sağlıklı bir beslenme programına dönüştürebilirsiniz.

Bayram sonrasındaki bir haftalık süreç içerisinde de “Koruyucu Beslenme” programını uygulayarak metabolizmanın ve vücut fonksiyonlarının tekrar sağlıklı çalışması sağlanmalıdır.

Diyabet riski…

Diyet programı uygulayan konuklarınıza özel seçenekler hazırlayın. Şişman bireylerin iştah durumları göz önüne alınarak bayramda son derece dikkatli olunmalıdır. Hızlı kilo almak, şeker hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Ayrıca yağlı et tüketimi ile kandaki yağ asitleri miktarı artar. Yağ hücreleri bir süre sonra yağ depolayamaz duruma gelerek karaciğer, pankreas ve kasta birikmeye başlar. İnsülin hormonunun etkin olmaması da diyabetin gelişmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek