Bebek aşkı perçinleştiriyor

Aileye katılan çocuklar anne ve babanın sadece ilişkisini değil, zamanla bütün hayatını da değiştirir. Aileye yeni bir çocuk katıldığında aşk kapıdan çıkıp gider mi? Sakın endişelenmeyin. Aranızdaki sevgi, bebekle daha da perçinleşebilir. Yapmanız gereken; ayrıntılara dikkat etmek…

Aileye gelen çocuk sonrası kimi zaman bir taraf kendini ihmal edilmiş kimi zaman da sevgisiz kalmış hissedebilir. Peki, gerçekten çocuk geldiğinde aşk kapıdan çıkıp gider mi? Etrafınızda yakın zamanda anne – baba olmuş çiftler varsa, ilişkilerinde yaşanan değişiklikler sizi şaşırtabilir. Sık sık tartıştıklarına veya bir tarafın kendisini ihmal edilmiş hissetmesine şahit olabilirsiniz.

Bir çocuğun aileye katılması, kapsamlı bir hazırlığı gerektirir. Patikler, tulumlar, çocuk bezleri doğacak olan bebeğe hazırlanan eşler için atlanmaması gereken ayrıntılardır.

Eşinizle açık açık konuşun
Oysa her şeyden önemlisi; kadın ve erkeğin yeni rolleridir. Hamilelik dönemi, kadının anneliğe daha yoğun adapte olması için uzun bir süre. Bir erkek eşinin karnının büyüdüğünü, hareket kabiliyetinin azaldığını görse bile, baba olmanın anlamını tam olarak çözemez.

Çocuk doğduktan sonra ise annenin ilgisi çocuğa yöneldiğinden, erkekler kendilerini kolayca ihmal edilmiş hissedebilir. Bazen bu duygu huysuzluk, sinirlilik hali, ilgisizlik veya başka şekillerde kendini gösterebilir. Bunu önlemek için, eşinizle her şeyi açık açık konuşmayı deneyin. Ayrıca çocuğun ilişkinizin arasındaki bir üçüncü kişi değil, aksine yanınızdaki üçüncü kişi olduğunu ona anlatın.

Beşik aileyi bölmesin
Eskiden kocaman bir yatağınız varken şimdi aranızda yatan minik yüzünden daha az yer kaplamalısınız. Eğer bu tanım size de uyuyorsa, bu durum uzun bir süre daha devam edecek, haberiniz olsun! Önemli olan; çocuğun aranıza giren bir faktör olmasını önlemek. Eşinizle bu konuyu konuşun.

Çocuğun aranızda yatması, ona daha çabuk ulaşabilmeniz anlamına gelir ve her iki tarafa çocukla eşit derecede ilgilenme şansı verir. Yatağı mümkün olduğunca her iki tarafa eşit yakınlığa yerleştirmeye çalışın. Böylece eşiniz sizinle aynı derecede sorumluluk sahibi olduğu hissini daha kolay kazanabilir.

Eşinizle bir iş bölümü oluşturun. Sizin kadar o da geceleri uykusunu bölüp çocukla ilgilenebilsin.

Artık üç kişilik bir ailesiniz!
Aşk ve evlilik ilişkisinin nasıl başladığını ve geliştiğini hatırlamayan yoktur. Küçük flörtler, ilk buluşma, ilan – ı aşk, evlenme teklifi ve nihayet aynı evde yaşamaya başlayan bir çift. Kadın ve erkek olarak başladığınız ilişkiniz, çocuk sahibi olana kadar böyle sürer. Öyleyse niçin bundan sonra da bu şekilde devam etmesin?

Birbirinize daha az vakit ayırdığınızı düşünüyorsanız, ortak çözümler üretmeye çalışmakta yarar var. Eşinizle evde yapılabilecek aktiviteleri düşünün. Örneğin; bir DVD Player satın alabilirsiniz. Böylece evinizde çocuğunuzu ihmal ettiğinizi düşünmeden dilediğiniz filmi seyredebilirsiniz. Veya sadece eşiniz için davet havasında bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Ya da çocuğunuzu kucağınızda uyutup eski günleri konuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek