Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlü tutun

Uzmanlar, anne-babalara bağışıklık sisteminin işlev ve korunma olarak en alt seviyede olduğu bebeklik döneminde, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler alınması gerektiğini tavsiye ediyor.

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü olması, virüs, bakteri gibi enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların hastalık oluşturmasına engel oluyor. Özellikle doğumdan itibaren 3 yaşına alınacak önlemlerle bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek sağlıklı yetişmesini yardımcı olabilirsiniz.

Yeni doğan bebek hayatının ilk aylarında dış faktörlere ve hastalıklara karşı çok duyarlıdır. Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının oturması, genellikle altıncı aydan sonra başlar. Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemini anneden geçen koruyucu antikorlar oluşturur.

Emzirme

Bebeğinizi ilk altı ay mutlaka anne sütüyle besleyin. Bağışıklık sistemindeki proteinler, bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir. Bebeğinize anne sütü vererek antikorların onun vücuduna geçmesini sağlamış olursunuz. Bu nedenle emzirmek çok önemlidir.

Uyku

Bebeğin uykusunu almış olması çok önemlidir. 3 aydan küçük bebeklerin yetişkinlere göre iki kat daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. 6 aydan itibaren ise gündüzleri 2-3 kez uyuklayan bebekler gece boyunca da 12 saat uyur. Oda sıcaklığının 16-20 derece arası olması gerektiğini unutmayın.

Mineraller

Mineral alımını artırın. Demir sağlıklı alyuvarlar için çok önemli bir mineral. 6.aydan itibaren ise bebeklerde tükenmeye başlar. Bu nedenle mamaya geçildiğinde ona mineral desteği sağlamak çok önemlidir. Günde bir porsiyon et faydalı olacaktır. Koyu yeşil lifli sebzeler, kuru kayısı, baklagiller de demir bakımından zengindir.

Aşılar

Yenidoğan döneminden itibaren bebeğinizin aşılarını zamanında ve düzenli olarak yaptırın.

Omega-3 Yağları

Omega-3 yağları bağışıklık sistemi için önemlidir, çünkü bakterileri yiyen alyuvarların aktivitesini artırır. Emzirirken Omega-3 desteği alabilir, katı gıdalara geçtikten sonra doktorunuza danışarak bebeğinize balık yedirmeye başlayabilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Geçirilen her enfeksiyondan sonra, bebeğinizin bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde bebeğinizin hastalıklardan korunmasına ve sağlıklı beslenmesine daha fazla özen gösterin.

Sigara yasağı

Yenidoğanların en güçsüz organları akciğerleridir. Dolayısıyla onun üst solunum yollarının sağlıklı olmasına her zaman dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, bebeklerin yaşadığı ortamda kesinlikle sigara içilmemeli, bebekler dumana maruz kalmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek