Bebekte görülen göz hastalıkları

Katarakt, göz tansiyonu, göz tembelliği, şaşılık gibi göz hastalıklarını bebeklerde de görüldüğünü belirten uzmanlar, ebeveynlerin bebeklerini 1 yaşına kadar göz muayenesi yaptırmaları konusunda uyarıyor.

Katarakt, göz tansiyonu, göz tembelliği, şaşılık gibi göz hastalıkları bebeklerde de görülebiliyor. Bu nedenle, rutin doktor kontrolleri dışında en geç 1 yaşına kadar bebeğinizin göz muayenesini ihmal etmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, erken tanı sayesinde kolayca çözümlenebilecek sorunlar, kalıcı hastalıklara neden olabiliyor.

Şaşılık sık ortaya çıkıyor

Bir çocuğun gözlerinin aynı hizaya gelememesi, paralel olmaması durumunda şaşılık oluşuyor. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilen şaşılığın göz tembelliği sebebi olduğunu da belirten Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esra Üçbaşaran, ailelere şu uyarılarda bulunuyor:

“Şaşılıkta gözlerden biri direkt olarak görürken, diğer göz yukarı, aşağı ya da dışa doğru kaymış olabilir. Gözler aynı hizada olmadığında, beyne gönderilen görüntüler tek bir imaj haline dönüştürülemeyecek kadar birbirinden farklıdır. Şaşılık tedavi edilmediğinde, beyin aynı hizada olmayan gözü dikkate almaz. Bu sebeple, çocuğun gözünde herhangi bir kayma varsa, vakit kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Şaşılık, ailelerin kolaylıkla fark edebileceği bir durumdur. 2 temel sebepten kaynaklanmaktadır:

Hipermetropi sebebiyle odaklanma sırasında gözün içe doğru kayması ve gözleri aynı hizada tutamayan göz kasları. Bebeğin geniş burun kanadı göz akının bir kısmını kapladığı zaman, yalancı şaşılıktan söz edilir. Bu, bebeğin gözlerinin şaşı gibi bakmasına neden olur. Bebeğin burnu gelişim gösterdikçe, şaşı gözlerin görünümü de ortadan kalkar. Şaşılıkla bu durumun karıştırılmaması için doktorun tanı koyması gerekir.”

Göz tansiyonu

“Bebeklerde de glokoma rastlanabiliyor. Doğuştan glokomun tek tedavisi, cerrahi. Belirtileri ise şöyle: İri gözlü bebekler, ışığa duyarlı olmak, gözde yaşarma ve göz küresinin büyümesi. Göz tansiyonu olan bebeklerde, göz normalden ileriye doğru döner. Bebeklerde göz tansiyonu hastalığının en önemli nedeni, gözün içindeki sıvıyı dışarıya aktaran boşaltım kanallarının gelişmemesidir.”

Katarakta dikkat

“Bebeklerde katarakt tedavisinin zamanlaması, çok büyük önem taşıyor. Tek gözdeki kataraktlarda, kalıcı olarak tembellik sorunu görülür. Katarakt tanısı konulur konulmaz, cerrahi müdahale yapılmalıdır. Belirtilerini anlamakta ise ailelere büyük rol düşüyor. Bebeğin göz bebeklerinin ikisinin de aynı renk olmaması, göz bebeğinin beyazımsı, gri olması, çocuğun anneyi gördüğünde ilgisiz kalması ve ışığı fark etmemesi, en önemli belirtiler arasında yer alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek