Beden dilimiz asla yalan söylemez

Eşinizin ya da sevgilinizin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için bir an önce beden dilinin inceliklerini öğrenmelisiniz. Psikolojik tekniklerle insanların gerçek düşüncelerini okuyabilen uzmanlar, bedenlerimizin gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları verdiğini söylüyor.

Psikolog Derren Brown, “Neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz” diyor.

“Body Language-Vücut Dili” adlı kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek düşüncelerini kesinlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease’in önerileriyle, sevgilinizin kafasından neler geçtiğini anlayabilirsiniz…

Hızlı konuşma

Sevgiliniz tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, ne kadar hızlı konuşursa, yalan söylediğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genelde insanlar, hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyor.

Yutkunma

Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır. Yani, eğer biri yalan söylüyorsa, sözcükleri dışarıya çıkartmak için sık sık yutkunur.

Göz hareketleri

İşte yalanı gözlerden yakalama tekniği: Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, sevgilinize cevabını bildiğiniz soruları sormak. Birlikte olduğunuz zaman yaptığınız bir şeyi sorun. Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Her zaman için bir yöne giderler, bu da onun yöntemidir. Erkek arkadaşınızın konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendisini suçlu hissediyor ve bu nedenle de karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini aşağıya süzüyor.

Nefes alıp verme

İşte size süper bir ipucu daha… Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. İnsanlar, baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Gülmek

Pek çok insan, yalan söylediğinde ilk başta çok rahat davranır. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur. Hatta gülebilir.

Eller saklanır

Biriyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız. Ama yalan söylediğimizde, sıkıntıdan terleyen ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz. Erkek arkadaşınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu konudan rahatsız olduğu hakkında bir sinyal olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek