Bel ağrılarından kurtulma önerileri

Uzmanlar, toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan bel ağrılarının nedenlerini ve bu ağrılara karşı yapılabilecekleri sıraladı. Bütün tedavilere rağmen eğer bel ağrılarınızdan kurtulamadıysanız yazımızın devamında sıralayacağımız uzman tavsiyelerine mutlaka kulak verin.

– Uzman hekime danışmadan bel korsesi kullanmayın. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayın. Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılmadan belinizi asla çektirmeyin. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayın.

– Üzüntü ve streslerin bel sağlınızı da olumsuz yönde etkilediğini bilerek ruh sağlığınıza özen gösterin. Vücut ağırlığınızı sürekli kontrol altında tutun. Alınan her fazla kilonun vücut ve bel için ilave bir yük olduğunu, bunun da belin biyomekaniğini olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

– Uzun topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyin. Ayakkabınızın topukları normal olsun. Sandalye veya koltuğa oturmak için kendinizi sanki düşüyormuş gibi, aniden bırakmayın. Yavaş yavaş, kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçin.

– Sandalye veya koltukta otururken, bir cismi -hafif dahi olsa- öne doğru eğilerek yerden almayın. Mutlaka yan veya sırtüstü pozisyonda yatarak uyuyun. Yüz üstü yatmayın.

– Yatağınız sert olsun. Vücudu değişik şekillere sokan, stabil olmayan yumuşak yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta veya tahta olan yataklar ile ortopedik yatakları tercih edin. Doktorunuz mutlak yatak istirahatı vermişse, 2 veya 3 hafta kesinlikle istirahat edin. Bu süre içinde ağrınız artıyorsa, doktorunuza bildirin.

– Mutlak sert yatak istirahatında iken ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak yükseltmeniz daha iyi olacaktır. Bu esnada yemeklerinizi yatarak yiyebilirsiniz. Sırtüstü yatağınızda veya bir halının üzerinde uzanırken bacaklarınızı dizlerinizi kırarak yukarıya doğru toplayın. Bu pozisyonda beliniz daha çok rahatlar ve ağrılarınız daha çabuk geçer. Beliniz ağrıyor ve özellikle de ağrı bacağınıza vurmaya başlamışsa mutlaka uzman doktora başvurun.

– İşyerinde devamlı oturarak çalışıyorsanız, bunun beliniz için sakıncalı olduğunu bilin. Bu nedenle ara sıra kalkıp dolaşın. Çünkü oturur pozisyonda iken belinize binen yük, ayakta iken olduğundan belirgin şekilde daha fazladır. Bacaklarınız düz pozisyondayken, ayakta dimdik uzun süre hareketsiz kalmayın.

– Çocuklarınız hızlı gelişsinler diye aşırı antrenman veya gereğinden fazla spor yaptırmayın. Çocuklarınız oturarak ders çalışırlarken onları öne veya yana eğik durmamaları konusunda uyarın.

– Raflardan kitap veya herhangi bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici bir şey koyun ve o eşyanın hizasına yükseldikten sonra alın. Yürürken veya ayakta dururken vücudunuz dik olsun.

– Ayakkabınızı bağlamanız veya benzer bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek veya yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapın. Otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun, arkaya dayandığınızda koltuk, belinizi adeta kavrasın.

– Yataktan kalkarken önce tam yan dönün, daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçin ve kalkın.

“Bel ağrılarından kurtulma önerileri” için bir cevap

  1. selam ,doktor bana bel fıtığı dedi ,hemen ameliyat dedi, ben ameliyatsız bu bacak ve bel ağrılarımdan nası kurtulurum 12 saat ayakta 5 gün çalışıyom ameliyat olursam bu beni ve işimi nası etkiler ne olur yardım edin ameliuat olmadan bu illet şeyden nası kurtulurum sayğılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek