Bel ve boyun ağrılarının nedenleri

Ameliyat bel ve boyun fıtığı derdinden kurtarır mı? Bel ve boyun ağrıları neden olur? En kesin tedavi yolları ve şartları hangileridir? İşte merak ettiğiniz sorulara uzmanların verdiği cevaplar…

Çevremizdeki her üç kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısı çekiyor, masa ve tezgâh başında çalışanlarda, bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı daha yaygın.

Ağrı denilince ilk akla gelen bel ve boyun ağrıları oluyor. Özellikle kadınlarda yaşın ilerlemesiyle ağrı artıyor. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi de boyun ağrısını artıran nedenler arasında yer alıyor. Boyun ağrısıyla birlikte sırt-omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Boyun problemi bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Geniş bir yelpaze

Toplumda her 100 kişiden 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınıyor. Bel ağrısı; kas spazmı, bel kayması, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabiliyor. Çalışanından evdekine, yaşlısından gencine geniş bir yelpazeye yayılan bu ağrıların nedenleri neler? Nasıl tedavi edilir? Bu ağrılardan kurtulmanın yolları nelerdir? Tüm bu soruları Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Op. Dr. Bekir Gökben yanıtladı. İşte boyun ve bel sağlığınız için bütün bilmek istedikleriniz…

Ağrı sebepleri

Günlük yaşantımızda ve iş hayatımızda sık sık boyun ağrıları ile karşılaşmaktayız. Genel olarak boyun ağrılarının sebepleri nelerdir? “Boyun ağrısı hakikaten her yaştaki ve her meslekteki insanların çok sıklıkla karşılaştığı bir tablodur. Biz de klinik uygulamada bu tabloyu çok sık görüyoruz. Bu ağrıları;

– Boyunda yer alan yumuşak dokulardan (adaleler, bağlar, vb.) kaynaklanan ağrılar

– Omurganın boyun bölümünü oluşturan kemik yapıların hastalıklarından (doğumsal anomaliler, geçirilmiş travmalardan, kireçlenmeler ve buna bağlı daralmalardan, tümörler, boyun fıtıkları) kaynaklanan ağrılar

– Omuriliğin boyun parçasından kaynaklanan ağrılar (omuriliğin doğumsal anomalileri, travmalar, tümörler, damarsal anomaliler, vb.) şeklinde ayırabiliriz.

Adale spazmları

Bu kadar farklı yapının bir arada bulunduğu çok kritik bir bölge olan boyunda, ağrı şikayeti ile gelen bir hastanın değerlendirilmesinin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Klinik uygulamamız sırasında ise en çok gördüğümüz, yumuşak dokunun ağrılı hastalıkları ve boyun kireçlenmelerinden kaynaklanan ağrılardır. Yumuşak dokunun ağrılı hastalıkları arasında, adale spazmları, myozitler, fıbromyalji, vb. tablolar sayılabilir. Ancak, biz yine de bu tür hastaları değerlendirirken, mutlaka temel bazı tetkikleri yapmak ve en azından hayati önemi olan bir tabloyu ekarte etmek durumundayız.”

Boyun fıtığı nasıl oluşur?

3 ana faktör söz konusudur:
– Genellikle bağ dokusu zayıflığından kaynaklanan doğumsal yatkınlık
– Yaşlanmayla ortaya çıkan dejeneratif değişiklikler
– Travmalar

Omurgayı oluşturan kemikleri saran, bunları birbirine bağlayan, buradaki küçük eklemleri destekleyen adale ve bağların oluşturduğu yumuşak doku, her kişide ayrı özellikler gösterir. Bu dokunun kuvvetli oluşu, boyun üzerine gelen darbeleri, zorlanmaları, ters hareketleri bir şekilde kısmen de olsa yüklenerek en aza indirgemeye olanak sağlar.

Dejeneratif değişiklik dediğimiz, özellikle kemik yapıya ait değişiklikler de kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kireçlenme kimi insanda erken, kimi insanda geç yaşlarda ortaya çıkar. Dereceleri farklıdır, omurilik kanalında basıya sebep olduğu zaman farklı bulgular verir.

Ayrıca disk materyali yani her iki omur arasında conta görevi yapan fibrotik doku yastıkcığının da içinde kireçlenme olur, eski esnekliğini kaybeder, yapısı bozulur. Böyle bir yapının da dış etkenler karşısında görevini yapması zorlaşır ve boyun fıtıkları ile karşılaşırız.

“Bel ve boyun ağrılarının nedenleri” için 2 cevap

  1. selam sayfanizla tanisman benim icin sevindirici 2 sorum olacak kesin cevap yada belirli acik ve net alirsam cok memnun olacam, benim bacaklarimda kil donmesi var nasil bitkisel yoldan yararlana bilirim ogrenmek istiyorum. bazi soru basliklarini okudum kilo sorunum yok. uzun bi zamandir bu zorluklar icindeyim neden nicin oluyo bilemiyom. sirt agrilarim da yeni bir saglik sorunum ne yapabilir bitkisel yoldan nasil bi cozum bulabilirim simdiden tesekur ederim.

  2. merhaba hocam ben 27 yaşındayım10günde beri günüm biraz stresli geçti ayreten yatıgım yerler sık sık degişti şu an boynumun sol tarafı ve omuzum agırıyor gece biraz fazla agırıyor ve ben normalde 10 yıldır karate sporuda yapıyorum ramazanda oruç tutugum içinde yapmadım sporda herhangi bir zedelenme yok acba boyun ve omuz agrısı nerde kaynaklandı ne yapmam lazım beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek