Beyin tümörü çeşitleri ve belirtileri

Beyin tümörü çeşitleri ve belirtileri

Beyin tümörleri, beyinde oluşan ve zamanla büyüyerek beyne baskı yapan hastalıklı hücreler olarak nitelendirilmektedir. Bu tip tümörler düzensiz bir şekilde büyüme gösterdiklerinden ve beyne baskı uyguladığından dolayı kafa içi basıncının artması neden olurlar.

Beyin baskıya maruz kaldığından dolayı yeterince işlevini gerçekleştiremez ve baş ağrısı, kusma (ileri düzeyde), sara nöbetlerine benzer seri bayılmalar, tümörün beyindeki yerine göre vücutta bazı kısımlarda felç, kişilik ve ruhsal bozukluklar, isim hatırlamama, hesap yapamama gibi sayısal ve sözel hafıza bozuklukları gibi belirtiler görülebilmektedir.

İki türlü beyin tümörü vardır. Bunlar; iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu tümörler adından da anlaşılacağı gibi beyine çok önemli hasarlar vermeyen, yavaş büyüme gösteren, ameliyat sırasında beyinden çok rahat ayrılabilen tümörlerdir. Beyinin çok önemli yerlerine yerleşmedikten sonra cerrahi operasyonlarda sağlanan başarı yüz güldürücü olmaktadır.

Diğer türü ise; tıp biliminde kötü huylu tümörler olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu tümörlerin aksine çok hızlı bir büyüme gösteren, beyinden kolay ayrılmayan cerrahi operasyonlarda çok risk oluşturan, beyinden tamamen temizlenemeyen tümördür. Bu ameliyatta, ameliyatın başarılı geçme oranı oldukça düşük olmaktadır.

İyi huylu tümör olarak adlandırılan beyin tümörü, genel olarak hayati risk taşımasa da ameliyat esnasında beyinde oluşabilecek komplikasyonlardan ötürü ameliyatın kötü huylu tümörde olduğu gibi hayati risk taşıdığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek