Beynin performansını artıran besinler

Yediğimiz besinlerin kalori değerleri ilk olarak beynimize ulaşıyor. Hücreler beyine giren tüm besinleri kontrol edip yararlı olanları kendisine seçiyor, kalanları ise kan yoluyla vücudun diğer bölümlerine gönderiyor. İşte bu noktada beyin performansını artıran besinleri tercih etmek önemli…

Beyin, mükemmel bir yönetici. Vücudumuzdaki sinir iletilerinin bir hücreden diğerine taşınmasını yönetiyor. Bunu yaparken de sinirsel iletici denilen kimyasal maddeler salgılıyor. Vücudumuzda milyarlarca sinir hücresi var.

Beynimiz, bedensel, duygusal ve davranışsal konularda tüm mesajları bu kimyasal maddeler aracılığıyla ilgili hücrelere gönderiyor. Bu önemli görevi yapması için, beynin besinlere gereksinimi var. Yediğimiz her şeyin besin değeri, kan yoluyla tüm vücuda yayılmadan önce, ilk olarak beyine ulaşıyor. Beyin, hangi besinin ne kadar yararlı olacağını bildiği için bu konuda çok seçici davranıyor.

Zihinsel performans…

Kan/beyin bariyeri denilen hücreler, beyine giren tüm besinleri kontrol edip; yararlı olanları kendisine seçiyor ve kalanları kan yoluyla vücudun diğer taraflarına gönderiyor. Beynin bu seçici işlevinden yola çıkarak yapılan araştırmalarda, bazı besinlerin beyin performansını artıran özellikler içerdiği kanıtlanmış. Son araştırmalarda ise, gıdaların türü kadar miktar ve kalitesinin de zihinsel performansı ve insanın davranışlarını etkilediği daha belirgin olarak ortaya çıkmıştır.

En önemli öğün kahvaltı

Beynin performansı söz konusu olunca, en önemli öğün kahvaltı olmalı. Nitekim, her gün düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin diğerlerine oranla daha başarılı ve verimli oldukları biliniyor. Kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerde, konsantrasyon kaybı çok oluyor.

Yalnızca kahve içmek uykuyu açsa bile, vücuda enerji ve besin öğesi sağlanmıyor. Üstelik kahve, daha sonra alınan bazı besinlerin vücutta kullanımına engel oluyor. Böylece, kişi bir süre sonra kendisini yorgun hissetmeye başlıyor.

Kahve, matematiksel ve mantıksal becerileri de olumsuz yönde etkiliyor. Yoğun bir güne başlarken; peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simide kıyasla, çok daha iyi sonuç alınmasına neden oluyor.

Motivasyon sağlıyor

Beyni yalnızca kahvaltı etkilemiyor tabii ki. Diğer öğünlerde yenilen bazı gıdaların da beyin üzerinde etkisi var. Proteinli gıdalarda bulunan bir aminoasit (tirozin) hızlı düşünme, enerjik olma ve motivasyon gibi katkılarla, daha verimli çalışmamızı sağlıyor. Karbonhidratlı besinler, beynin enerji kaynağı olan glikozu temin ediyor. Bunun yanı sıra pek çok vitamin ve mineral de beynin normal gelişimi ve çalışması için gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek