Bilmediğiniz suya girmeyin

Bilmediğiniz suya girmeyin

Yaz aylarında en sık görülen kazaların başında suda boğulmaların geldiğini belirten uzmanlar, boğulma ile sonuçlanan su kazalarının büyük çoğunluğunun paniğe kapılma sonucu meydana geldiğini belirtiyor.

Uzman Dr. Hale Usluer Gönüllü, boğulan kişinin büyük bir panik içinde kurtulmak için çırpınmaya başladığını ve nefesini tuttuğunu belirtiyor.

Kişinin yüzeye çıkarken nefes almaya çalıştığını dile getiren Gönüllü’ye göre kişi su yutuyor aynı zamanda bir miktar su da nefes borusuna kaçıyor. Oksijensiz kalan kişide bilinç kapanıyor ve kalp duruyor.

Soğuk suda boğulmada ise soğuk suyun etkisi ile kalp ya duruyor ya da ritim bozuklukları meydana geliyor ve kalbin çok hızlı atması sonucu kişi hayatını kaybediyor.

Çocuğu sudan çıkarır çıkarmaz hemen hava yolunu açıp akciğerlerin havalanmasını sağlamak gerektiğini söyleyen Gönüllü, “Eğer çocuk baygın değilse sakinleştirilmeli ve üzerine bir şeyler örtülmeli, ısı kaybı önlenmeli.

Çocuk sırtüstü yatırılmalı, vücudunun üst yarısı ve başı bir yana çevrilmeli, böylece yutulan suyun bir kısmı çıkar. Eğer baygın ise sırtüstü yatırılıp ensesinin altına destek konularak hava yolu açılmalı, çenesi aşağı ve geri çekilmeli, hemen suni solunum ve gerekli kalp masajı uygulanmalı.

Tabii tüm bunlardan önce boğulma olaylarında mutlaka acil sağlık ekiplerine haber verilmeli. Suni solunum ve kalp masajına doktora haber verildikten sonra ancak doktor gelene kadar devam edilmeli.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek