Böbrek taşlarını düşürmek için bitkisel reçeteler

Uzmanlar, böbreklerde taş oluşumuna karşı koruyucu özelliğe sahip şifalı bitki çaylarının aynı zamanda böbrek sağlığını koruduğunu, böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olduğunu ve idrar söktürücü özelliklerinin bulunduğunu belirtiyor. Peki, bu bitki çayları nasıl demlenir ve nasıl kullanılır? İşte aradığınız cevaplar…

– Kuşburnu, ardıç kozalağı, hindiba (kök ve yaprak) ve atkuyruğu, ince kıyılır ve eşit oranda karıştırılır. Bir yemek kaşığı dolusu bitki, bir litre suda 4-5 saat bekletildikten sonra kısaca kaynatılır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden yarım saat önce olmak üzere, günde 3 bardak içilir.

– Kara turp rendelenir ve akşamdan şaraba yatırılır. Sabah aç karnına 1-2 bardak içilir.

– Kısa aralıklarla sürekli olarak ıhlamur çayı içildiğinde, bezelye iriliğinde taşlar bile düşürülebilir. Ama bitki kaynatılmaz, haşlanarak demlenir.

– Böbrek taşı ve kumuna karşı, sıcak atkuyruğu tam banyosu yapılırken, arka arkaya atkuyruğu çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur. Basınçlı idrarla birlikte genellikle taş ve kum da atılır. Ama önceden, taşların idrar yollarından geçebilecek boyutta olup olmadığı bir uzman tarafından saptanmalıdır.

– Kayışkıran kökü çayı özellikle önerilir. İdrar artırıcı ve taş düşürücü özellikleri ile eski çağlardan beri başarıyla kullanılır. Çok ince kıyılmış bir tatlı kaşığı dolusu bitki kökü, bir bardak soğuk suda 8-10 saat bekletilir, 1-2 dakika kaynatılır ve süzülür. Yemeklerden yarım saat önce 1 bardak olmak üzere, günde 3-4 bardak içilebilir. Hiçbir yan etkisi yoktur.

– Magnezyum alımının artırılması doğru olacaktır. Böylece büyük bir olasılıkla, yeni taş oluşumu önlenmiş olur. Meyve ve sebzede bol miktarda magnezyum vardır. Bazı maden sularında da yüksek oranda magnezyum bulunabilir.

Böbrek ağrısını dindiren bitki çayları

Yerinden oynayan küçük bir taşın, idrar yoluna ulaşarak idrar akışını engellemesi sonucunda oluşan dayanılması zor ağrılardır.

– Böbrek ağrısında kedi otu kökü, mayıs papatyası, kekik, atkuyruğu gibi bitkilerin çayı ve oturma banyoları rahatlatıcıdır, ancak ağrıya yol açan neden ortadan kaldırıldıktan sonra ağrılar sona erebilir.

– 1 litre suya birer tutam keten tohumu ve meyan kökü konur, 15 dakika kaynatılıp süzülür ve günde 3-4 bardak, aç karnına içilir.

“Böbrek taşlarını düşürmek için bitkisel reçeteler” için bir cevap

  1. herkese slm lar sizlere 2 sorum olacak beni aydınlatırsanız sevinirim ilk olarak benim sol böbregimde 1,7 mm lik bir taş var bunu dökme imkanım varmı ikicisi ise sizin sitenizde yayinlanan 7 dünde böbreklerdeki taşları döken MNC faint adındaki ilacın gercekten bir faydası varmı varsa tavsiye edermisiniz yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek