Boyun ağrısının nedenleri ve çeşitleri

Yaşamının bir döneminde boyun ağrısından yakınmayan insan oldukça azdır. Boyun ağrıları, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki kas ve bağların bozukluğu sonucu oluşur.

Boyun ağrısına yol açan hastalıklarda ağrı, bazı olgularda sadece ensededir. Bazı olgularda ise enseden başa, sırta, kollara ve hatta göğse doğru yayılabilir. Sıklıkla, hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık oluşur.

Kola ve ele yayılan uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi, baş dönmesi, sık dile getirilen yakınmalardır. Boyun ağrısı, bazen kişinin günlük yaşam aktivitelerini etkileyerek, yaşam kalitesini bozabilir.

Ağrıya yol açan hastalıklar çok çeşitlidir: Boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında artroz (kireçlenme), miyofasyal ağrı sendromları, tekrarlayan strese bağlı zedelenme sonucu gelişen ağrılar.

Tekrarlayan strese bağlı ağrı

Tekrarlayan aktivitelerde bulunma, kötü pozisyon ve psikolojik stres ile birleşince, “aşırı kullanmaya bağlı zedelenme” tablosunu ortaya çıkartır. Uzun süre başın öne eğilerek veya aşırı yukarı kaldırılarak çalışılması, kas yorgunluğu ve kas kısalmasına yol açarak boyun ve sırt ağrısına neden olur. Çalışma koşulları ve bilgisayar kullanımının artması nedeniyle, sık karşılaşılmaktadır.

Boyunda kas kaynaklı ağrı (miyofasyal ağrı)

Boyun ve sırtın üst kaslarında, ağrı kaynağı olan tetik noktalar mevcuttur. Nedeni tam bilinmemekle beraber, çok sayıda insanda görülmektedir.

Boyun zedelenmeleri

Boyun, başı taşıdığı ve çok hareketli olduğu için zedelenmelere çok açıktır. Motorlu araç kazası, dalma, spor kazası ve düşmeler sonucu, boyunda kolaylıkla zedelenmeler oluşabilir.

En çok kas ve bağlar gibi yumuşak doku zedelenmeleri oluşsa da; bazı ağır yaralanmalar, boyun kemiklerinde kırık ya da kaymaya yol açarak omurilik zedelenmelerine neden olabilir.Bunların dışında; boyun fıtığı, disk yapısının bozulması, kireçlenme, tümörler, enfeksiyonlar ve omurga kemiklerindeki doğuştan olan anomaliler de boyun ağrısı nedenleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek