Bulantı yapan baş ağrısına dikkat

Uzmanlar, zaman zaman herkeste görülebilen baş ağrılarının bazı durumlar tehlikeli olabileceğini belirtip bu gibi durumlarda hemen bir uzman hekime görünmek gerektiğini belirtiyor.

Gecikmeden doktora başvurmanız gereken durumlar şunlar:

– Daha önceden hiç baş ağrısı olmamışsa…

– Süresi 72 saatten uzun olan ve normal işlerinizi yapmanızı önleyen baş ağrısıysa…

– Baş ağrısı, kafanızda bir “patlama” hissi yaratıyorsa…

– Görme bozukluğu, konuşma zorluğu, denge bozukluğu, kol ve bacaklarda güçsüzlük ya da bilinç bulanıklığı ile birlikte başınız ağrıyorsa…

– Ateş, ense sertliği varsa…

– Eforla birlikte geliyorsa…

– Kusmayla birlikteyse…

– Giderek sıklaşan ve şiddetlenen bir seyir izliyorsa… 10 baş ağrısından 9’unun nedeni, sıklıkla stres ve yorgunluktan kaynaklanan gerilim baş ağrılarıdır. Bu ağrılar, baş ve boyun kaslarının sürekli bir şekilde kasılmasından ileri gelir.

Sık karşılaşılan bir diğer baş ağrısı türü olan migrende ise ağrı genellikle sabah saatlerinde başın bir yarısında ve gözlerin arkasından başlar; beraberinde bulantı, kusma, ışığa karşı duyarlılık olabilir.

Baş ağrıların nedeni

100 baş ağrısından ancak 5’i menenjit veya beyin tümörü gibi ağır bir hastalığın belirtisidir. Bazen çikolata gibi besinler, kırmızı şarap, kahve gibi içecekler, bazı ilaçlar, uykusuzluk, sigara, yüksek tansiyon, göz bozukluğu, çürük dişler, sinüzit, bağırsak parazitleri gibi çok çeşitli faktörler baş ağrısını başlatabileceğinden, kişilerin bu faktörleri ortadan kaldırmaları baş ağrısına son verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek