Çalışanların baş düşmanı boyun ağrıları

Uzmanlar, masa başı işlerde çalışanlarda daha sıklıkla görülen boyun gerginliğinin ve dolayısıyla da boyun ağrılarının önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek alınabilecek küçük önlemlerle boyun ağrılarının engellenebileceğini belirtiyor.

Bilgisayar başında oturmuş önemli bir iş ile ilgileniyorsunuz. Fakat başınızda bir ağrı, düşüncelerinizi toparlayamıyorsunuz. Ağrı ensenize, omuzlarınıza doğru yayılıyor. Dr. Aybars Akkor’un verdiği bilgilere göre; eğer bu durum, 1-2 günden fazla sürüyor veya sık sık tekrarlanıyorsa boynunuzda bir problem olduğunun belirtisidir, uzman bir doktora başvurup tedaviye başlanmalıdır.

Boyunda en sık rastlanılan problem, boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun, düz bir çizgi şeklini alır.

Boyun ağrısının belirtileri nelerdir?

Boyun düzleşince beyne giden 4 damardan 2’si (vertebral arterler) gerilir ve beyne yeterince kan gidemez. Kişide; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur. Boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler, fiziksel muayene ve MR çekimidir. MR ile hastalığın derecesi de saptanır.

Boyun ağrıları nasıl tedavi edilir?

Boyun gerginliği henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa, tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa, cerrahi müdahale de gerekebilir.

Boyun ağrıları tedavi edilmezse ne olur?

Boyun gerginliği tedavi edilmezse baş ağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Boyun ağrılarında dikkat edilecek hususlar

Boyun gerginliği oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder.

Severek yapacağımız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız.

Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek